popri svojich západných kolegoch len chudobní príbuzní. „Komunistické rovnostárstvo natoľko preniklo do našej kultúry, že predstava niekoľkonásobne vyššieho platu nadriadeného je všeobecne neprijateľná. Nízke rozdiely sú prirodzené pre podriadených aj nadriadených," hovorí psychológ a majiteľ konzultačnej firmy Jozef Javorský.
Tvrdí, že inde na svete je prirodzený pravý opak a kvalitný manažér je drahý. „Ľudí, ktorí dokážu viesť firmu k prosperite, je málo, preto musia byť drahí. Je to normálne fungovanie trhu."
Západné štáty sa podľa neho práve vyrovnávajú s úbytkom záujmu o manažérske práce u nastupujúcej generácie a mzda na riaditeľských a vedúcich postoch preto stúpa. „Na Západe si ľudia užívajú vysoký štandard aj bez namáhavej manažérskej práce."
Relatívne nízke mzdy manažérov zo Slovenska sa potom stávajú dôvodom ísť inam. „Tak prichádzame o časť špičkových manažérov," upozorňuje Javorský. Rovnostárstvo v podnikoch má podľa neho niekoľko podôb a v každom prípade je na škodu. „Vertikálne rovnostárstvo - medzi vedúcimi a podriadenými - súvisí so všeobecne nízkymi platmi. Malý rozdiel medzi minimálnou mzdou a sociálnou podporou nezamestnaného spôsobuje, že už aj 1500-korunový rozdiel medzi majstrom a robotníkom považujeme na Slovensku za absurdný."
Za väčší problém však považuje horizontálne rovnostárstvo - medzi pracovníkmi na rovnakej úrovni. „V našich podnikoch je ešte veľmi zriedkavé adekvátne ohodnotenie kvalitnej práce," myslí si Javorský. Rozdiel medzi priemerným a vynikajúcim v rovnakej pozícii býva minimálny alebo žiadny. V tomto prípade ide o nekompetentný manažment, ktorý sa schováva za „sociálne cítenie".
Autor: jj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.