neprijateľná. Nízke rozdiely sú prirodzené pre nadriadených aj podriadených," hovorí psychológ a majiteľ konzultačnej firmy Jozef Javorský.
Podľa ekonóma Eugena Jurzycu je slovenská spoločnosť rovnostárska. Vychádza z prieskumu OSN, podľa ktorého má pätina najbohatších Slovákov 2,6-krát vyšší príjem ako pätina najchudobnejších. Je to najmenší rozdiel v príjmoch na svete.
Od čias socializmu, keď človek išiel na vysokú školu, aby mal nástupný plat 1600 korún približne ako absolvent dvojročnej učňovky sa toho na Slovensku príliš nezmenilo.
Nekvalifikovaný robotník, ktorý nakladá ťažké bremená, má vyšší plat ako učiteľ, vysokoškolský profesor nemá ani dvojnásobok platu tohto robotníka.
Práca hlavou sa stále pokladá za pohodlnú a robotníci majú pocit, že „intelektuálov" musia živiť.
V dôsledku extrémneho rovnostárstva u nás nezáleží na príspevku jednotlivca k bohatstvu spoločnosti. „Prečo by mal niekto usilovne pracovať, ak má v porovnaní s tým, čo neprispieva k bohatstvu krajiny, rovnaký prístup k väčšine statkov k zdravotnej starostlivosti, dôchodku, základným potravinám, školám, doprave, čiastočne zábave a tak ďalej?" pýta sa Jurzyca.
V rovnostárskej spoločnosti, ako je naša, nezískajú kvalitní ľudia príjem, ktorý im za ich prácu patrí.
Podľa Jurzycu nás do extrémnej podoby rovnostárstva tlačia existujúce zákony. Ich zmena by mala zabezpečiť vyšší stupeň spravodlivosti pri prístupe k verejným službám pri uplatnení princípu zásluhovosti.
Autor: fw
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.