mesačne. Zvýši sa tým rozdiel medzi minimálnou mzdou a životným minimom, ktorý by mal ľudí viac motivovať hľadať si prácu, tvrdí štátna tajomníčka ministerstva práce Edit Bauerová.
Prehĺbi sa tiež rozdiel medzi výškou podpory v nezamestnanosti a minimálnym platom. Časť zo 76-tisícovej armády poberateľov podpory, ktorá je dnes v priemere 3 200 korún, by tak mohla začať uvažovať, že si nájde prácu, ktorá je ohodnotená minimálne o 1 720 korún vyššie. Po odrátaní daní a odvodov by najmenší čistý mesačný príjem nemal klesnúť pod 4 000 korún.
Podľa predbežných odhadov by malo byť na minimálnu mzdu odkázaných ani nie pol percenta zamestnancov. Z vládneho materiálu vyplýva, že pôjde prevažne o pracovníkov v potravinárskom, textilnom, odevnom, kožiarskom a obuvníckom priemysle. Dnes poberá minimálnu mzdu 0,05 % pracujúcich ľudí.
Minimálna mzda prevýši hrubú sumu životného minima o 486 korún. Tá predstavuje súčet životného minima, daní a odvodov, ktoré sa v rámci neho uhrádzajú, v súčasnosti dosahuje 4 434 korún. Vláda včerajším rozhodnutím odstránila situáciu, keď hrubá suma životného minima bola vyššia ako minimálna mzda. Reálna hodnota minimálnej mzdy by mala vzrásť o 3,9 percenta.
Schvaľovanie valorizácie minimálnej mzdy nemalo hladký priebeh. Obyčajne sa na ňom dohodnú zástupcovia vlády, odborov a zamestnávateľských zväzov na tripatritnom zasadaní, tentokrát sa však nevedeli ich názory zjednotiť a o minimálnej mzde rozhodovali iba ministri
.
Ani ich hlasovanie však podľa agentúry SITA nebolo jednoznačné. Zatiaľ čo ministerstvo práce presadzovalo zvýšenie o 520 korún, rezort financií pripúšťal maximálne možné zvýšenie o 290 korún, čo by posunulo latku minimálnej mzdy na 4 690 korún. Minulý štvrtok však nakoniec ministerstvo financií ustúpilo a minulý týždeň hlasovalo za návrh ministerstva práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.