Niektorí starostovia však z uplatňovania právomocí, ktoré im v súvislosti s aplikáciou nového zákona o odpadoch vyjadrili obavy. "Zákon vstúpil do platnosti 1. júla a samosprávy majú pol roka na vypracovanie nariadení. Pôvodcom odpadu je teraz každý občan. Starostovia majú vzor na vypracovanie VZN. Obce dostali väčšie právomoci a aj samosprávy budú vykonávať dozor, ktorý malo doteraz na starosti ministerstvo životného prostredia a štátna správa. Musia sa s tým vysporiadať, uviedla samostatná odborná referentka odpadového hospodárstva odboru životného prostredia pri Okresnom úrade v Revúcej Soňa Čatlošová.
Podľa znenia novej právnej normy je cena poplatku za vyprodukovaný odpad jednej osoby za jeden rok od 80 do 1200 korún. V zákone existuje aj možnosť opustenia poplatku. "Obce si musia prepočítať náklady a zmluvne sa dohodnúť na cenách s organizáciami alebo firmami, ktoré budú komunálny odpad uskladňovať. Výšku poplatku musia určiť tak, aby z týchto príjmov vykryli svoje náklady za uskladnenie odpadu. Vznikla im aj povinnosť najmenej dvakrát ročne odpad separovať a vyhradiť miesto pre uloženie drobného stavebného odpadu, povedala S. Čatlošová.
Nový zákon privítalo aj Združenie miest a obcí Slovenska, pretože rieši prenos pôvodcu odpadu z obce na občana. Predseda sekcie životného prostredia Rady ZMOS V. Medlen neoznačil zákon o odpadoch za novú kompetenciu, ale ako potrebné nové nástroje na účinné riešenie tejto problematiky.
Autor: pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.