ktoré teraz prebiehajú v súvislosti s reformou verejnej správy. Taký je názor námestníka primátora Jozefa Filasa, ktorý si na rozdiel od starostov myslí, že Košice už neznesú odkladanie tak dôležitej zmeny o ďalšie štyri roky.
"Neupieram pritom názor starostom združeným v Regionálnom združení mesta Košice, ktorí nám doručili na magistrát uznesenie, že zmenu Zákona o meste Košice je lepšie ponechať až na ďalšie volebné obdobie. Môj osobný názor je však taký, že do toho treba ísť teraz a to z viacerých objektívnych dôvodov," tvrdí Jozef Filas.
"Zmena zákona by umožnila už teraz navrhnúť a schváliť také členenie mesta a prerozdelenie kompetencií medzi mestom a mestskými časťami, ktoré by korešpondovali so súčasnou realizáciou prechodu kompetencií zo štátnej správy na samosprávy. Súčasný model finančných tokov je pre mesto z perspektívneho hľadiska neudržateľný, pretože kopa financií uniká neproduktívne a dali by sa využiť v rámci mesta oveľa účelnejšie," argumentuje námestník.
Od polovice budúceho roku prejdú pod správu samosprávy mesta Košice všetky základné školy, ktorých máme viac ako 50. Pod mesto prejdú aj všetky polikliniky, sociálne zariadenia, ako sú domovy dôchodcov. Na obce prejde aj veľký balík kompetencií súvisiacich so stavebným zákonom i v sociálnej oblasti.
"Mesto si teda bude musieť poradiť s kopou novej administratívy, s reálnymi tokmi financií, spravovaním množstva nových nehnuteľností. Vykonávať všetky nové funkcie prostredníctvom 22 mestských častí je nereálne, obhospodáriť všetky nové kompetencie by bolo schopných len päť, či šesť tých najväčších. Ostatné by museli združiť svoje prostriedky a sily, aby to zvládli."
Námestník primátora Jozef Filas sa stotožňuje s legislatívnym zámerom na zmenu Zákona o meste Košice, ktorý už svojho času prešiel cez poradu starostov, mestskú radu i Radu vlády pre reformu verejnej správy a v súčasnosti "kotví" na ministertve vnútra.
V zámere nie je napísané, koľko mestských častí by malo zostať. Sú v ňom však jasne deklarované základné princípy, s ktorých by sa malo vychádzať pri tvorbe novej organizačnej štruktúry mesta Košice. Podľa Filasa rešpektuje historickosť, to znamená, že obce, ktoré boli k mestu v 60.-tych rokoch pričlenené, by nemali stratiť ani po zmene svoju identitu.
"Nerozplynuli by sa teda vo veľkom meste, volili by si naďalej priamo svojho starostu i miestne zastupiteľstvo, schvaľovali vlastný rozpočet s jasne definovanými vlastnými príjmami. Takýchto historických častí máme v Košiciach 12 vrátane Šace. Pokiaľ ide o veľké vnútromestské časti, ktoré by mali zároveň slúžiť ako spoločné úradovne pre niekoľko menších historických častí, tu je to na zváženie, koľko by ich malo zostať," hovorí Filas.
Na našu otázku, aby povedal svoj súkromný názor, koľko mestských častí by bolo podľa neho pre mesto akurát, Filas reagoval:
"Dvanásť historických častí a pokiaľ ide o vnútromestské, tak zárodkom pre model ich usporiadania by sa mohlo stať vytvorenie štyroch matričných úradov v tom tzv. vnútornom meste."
Námietky starostov, že v súčasnosti už nie je vhodná doba na starostlivé prediskutovanie znenia nového zákona a v budúcom volebnom roku sa už také zákony neschvaľujú, Filas hovorí:
"Osobne som za to, aby sme sa do toho pustili. Napriek všetkým komplikáciám som presvedčený, že je na to vhodná doba. Potrebujeme k tomu trošku vôle a spolupráce všetkých zainteresovaných, ministerstva vnútra, mesta i mestských častí. Národná rada musí mať vôľu zaradiť Zákon o meste Košice do svojho programu. Samozrejme, že musí byť aj politická vôľa poslaneckých klubov v parlamente, aby sa nestalo, že z dobrého návrhu sa pozmeňujúcimi návrhmi stane paškvil. Také riziko je však pri každom zákone."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.