terorizmu môže prejsť do globálneho konfliktu civilizácií - islamského a kresťanského sveta?
Zdenko Trebuľa, primátor mesta Košice: Je to pochopiteľný krok, o ktorom sa už od tragických udalostí z 11. septembra opakovane diskutovalo na medzinárodných fórach. Vnímam ho ako zásadný protiteroristický tlak a v tomto význame sa s ním stotožňujem. I keď eventualita rozšírenia sporu do väčších rozmerov existuje, neprajem si to a verím, že sa tak nakoniec nestane.
Ing. Mohamad Al Ali, vedecký pracovník TU Košice: Násilie nepovažujem za spôsob riešenia problému, podľa môjho názoru násilie môže vyvolať iba násilie.
Mimochodom, ťažko predpokladať, že by útok mohol následne vyvolať vojnu civilizácií, ale kto počul vyhlásenie Usáma bin Ládina, tak vie, že sa vyhrážal a doslova prisahal na Boha, že to nenechá tak a Američania nebudú spokojne spať.
MUDr. Ladislav Šimák, riaditeľ Záchrannej služby Košice: Ako osoba sa necítim byť ohrozený, avšak uvedomujem si, že tento boj môže trvať roky a prinesie so sebou i množstvo nevinných obetí. Hrozbou je však samotný terorizmus, nie to, že sa proti nemu bojuje. Útok na Afganistan je iba prirodzeným vyústením situácie, skôr alebo neskôr k spojeniu sveta v tomto úsilí muselo dôjsť. Je jasné, že to bude stáť množstvo nevinných životov, pretože terorizmus sa tak ľahko nevzdá. Ale zasiahnuť bolo potrebné, aby sme sa raz nemuseli báť pustiť deti do školy aj na našom území. Budujeme si tým bezpečnejšiu budúcnosť.
Andreja Takáčová, starostka MČ Košice Sever: Ako žena vojnový konflikt chápem veľmi stiesnene, pretože sú určite ohrozené aj životy civilného obyvateľstva i keď verím, že Američania so spojencami chcú toto nebezpečenstvo eliminovať. Samozrejme, na druhej strane, terorizmus jednoznačne odsudzujem a chápem pohnútky protiteroristickej aliancie. Čo sa týka možného prerastenia v celosvetový konflikt medzi islamským a neislamským svetom, dúfam, že sa tak nestane. Verím totiž v zdravý rozum.
Ing. Ladislav Saxa, zástupca generálneho riaditeľa Železníc Slovenskej republiky: Afganistan si zaslúžil odvetu od Spojených štátov za teroristické útoky namierené voči symbolom Ameriky. Neviem však, ako to dopadne, pretože dobyť Afganistan bude nesmierne náročné. O tejto skutočnosti sa v minulosti presvedčili tak Angličania, ako aj Rusi. Ohrozený sa byť necítim, aspoň nie tým, čo sa momentálne deje. Jednoznačne si však treba dávať pozor, veď nikto donedávna netušil, čoho sú teroristi naozaj schopní. Pred 11. septembrom sa nikomu ani neprisnilo, že by niekto nasmeroval lietadlá na budovy mrakodrapov. Pevne verím, že sa skutočnosť odvety USA voči Talibanu nerozrastie v globálny konflikt, avšak vylúčiť to v žiadnom prípade nemôžem. Všetci vieme, že aj predchádzajúce vojny začali takpovediac zničoho. Pred prvou svetovou vojnou zastrelili Ferdinanda, pred druhou išlo o napadnutie Poľska. Myslím si však, že súčasní politici rozpútanie svetovej vojny nepripustia.
James Sutherland-Smith, poradca pre vyučovanie angličtiny na košickej pobočke British council: Hoci moja krajina bojuje po boku USA v Afaganistane, v Košiciach sa cítim absolútne bezpečne. Našťastie, vo vašom meste nežijú žiadni fundamentalisti, takže nemusíme sa vôbec ničoho obávať. Stretol som už síce nejakých Arabov, avšak to sú študenti a nemám vôbec pocit, žeby sem prišli s nejakými teroristickými úmyslami. Čo sa týka budúcnosti, nemyslím si, že sa tento konflikt hneď tak skoro skončí. Pre všetkých zúčastnených však bude omnoho lepšie, ak namiesto zbraní prehovoria slová a vzájomný dialóg... Čím skôr, tým lepšie.
Autor: jsv, krs, em, jg, ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.