Elektrárne im vypli prúd v spoločných priestoroch a preto nemali v bytoch vodu, ani sa nekúrilo. Tento problém je však len špičkou ľadovca. Otázkou ostáva totiž, či vôbec budú užívať bytovky aj naďalej. Dva šesťbytové objekty sú totiž majetkom PD Čaňa-Gyňov, ktoré sa dostalo do konkurzu. Správcovi konkurznej podstaty sa podarilo v štvrtom kole odpredať konkurznú podstatu, otázka vlastníctva bytov však ostáva naďalej otvorená.
"Správca konkurznej podstaty od nás chce, aby sme si byty odkúpili," posťažovali si nám nájomníci. "Určil sumu stotisíc korún, čo je pre nás jednoducho neprijateľné. Bytovky nám boli odovzdané do užívania v roku 1977 a ako sme si zisťovali, ich zostatková hodnota môže byť zhruba 30 tisíc korún. Obecné byty v Čani o pätnásť rokov mladšie obec odpredávala za 30 až 60 tisíc korún. Správca určil 100 tisíc preto, lebo odpredajom 12 bytov za takúto cenu by mal akurát dosť prostriedkov na to, aby vyplatil záväzky voči bývalým zamestnancom družstva. Prečo ale potom predával ostatný majetok v konkurze tak lacno? Prečo máme na to doplácať práve my? My sme si už aj podali žiadosti o odkúpenie bytov do vlastníctva, ale žiadame odkúpenie za zostatkovú cenu, tak, ako sa podľa zákona byty majú predávať."
Ako dodali nájomníci, správca zorganizoval stretnutie bývalých zamestnancov a teda veriteľov, kde ich požiadal, aby oni navrhli, za koľko sa majú byty odpredávať. Zaslal im návratku, kde mali uviesť cenu.
"Keď sme mu hovorili, že mnohí z nás sú nezamestnaní, že nám naša sociálna situácia jednoducho neumožňuje toľko zaplatiť za byt, povedal nám, že nám pomôže vybaviť úver. Lenže odkiaľ máme zobrať na jeho splácanie? Nehovoriac už o tom, ako na nás pozerajú ľudia v dedine, najmä bývalí zamestnanci družstva. Vraj my môžeme za to, že oni nedostanú svoje peniaze...," posťažovali sa nájomníci.
Stanovisko správcu konkurznej podstaty Ing. Ladislava Lazára sa nám podarilo zohnať včera, kedy, ako nám povedal, bol problém s vypnutím elektriny už zažehnaný. Minulý týždeň bol mimo Košíc, o tomto fakte teda vraj nebol informovaný a k vypnutiu došlo bez jeho vedomia. "Už v sobotu elektrinu mali," upresnil.
Podstatne viac nás ale zaujímal plánovaný odpredaj bytov.
"Problém sa nesie vo viacerých rovinách. Faktom je, že tieto byty boli určené pôvodne pre zamestnancov družstva, pričom v čase vyhlásenia konkurzu už mnohí neboli jeho zamestnancami. To ale nie je pre mňa až také smerodatné. Mám snahu odpredať byty ich súčasným užívateľom, aj oni ich chcú odkúpiť - všetko však viazne na cene. Situácia je o to komplikovanejšia, že bývalí zamestnanci aj užívatelia bytov žijú spolu v jednej obci a dochádza k stretu záujmov. Chcem postupovať ústretovo a preto som sa rozhodol, že to nechám na samotných ľuďoch, nech sa rozhodnú. Bývalým 65 zamestnancom som poslal návratky, kde majú určiť predajnú cenu bytov. Dostal som ich už späť asi 40 a nimi navrhovaná predajná cena je v priemere 130 tisíc korún za jeden byt," informoval nás L. Lazár.
Zdôraznil však, že rozhodnutie bývalých zamestnancov nie je pre neho nijakým spôsobom záväzné, má len odporúčací charakter. Ako tvrdí, sumu stotisíc, ktorú navrhoval on sám, nevypočítal podľa toho, koľko potrebuje na vyplatenie odstupného (teda 1,1 milióna korún), ale je to zostatková cena. Dal nám nahliadnuť do účtovníctva, aby sme sa o tom mohli aj sami presvedčiť. Zostatková hodnota však vychádza z faktu, že bytovky boli do užívania odovzdané v roku 1983, hoci tie boli podľa nájomníkov odovzdané už v roku 1977.
"Pre mňa je podstatné účtovníctvo, z ktorého som musel vychádzať a tam je uvedený tento rok. To už by sa muselo pátrať v minulosti, prečo družstvo začalo bytovky odpisovať až od tohto roku. Možno boli až vtedy skolaudované, možno len vtedy prešli do majetku družstva," vysvetlil Ladislav Lazár.
Podľa znaleckého posudku je dokonca hodnota jednej bytovky až tri milióny korún. Skutočnosť, že obecné bytovky oveľa mladšie boli odpredávané za podstatne nižšiu cenu, vysvetlil tým, že je zásadný rozdiel medzi obecným bytom, kde prispieval štát a je teda lacnejší a tzv. podnikovým bytom.
Na margo výhrady, že ostatný majetok predal prilacno, zdôraznil, že v štvrtom kole bola prijatá najvyššia ponuka. Výška príjmu z odpredaja konkurznej podstaty by beztak neovplyvnila vyplácanie záväzkov voči zamestnancom, pretože na celý tento majetok si uplatnili svoje právo záložní veritelia, ktorí sú v rámci konkurzu vysporiadavaní oddelene. Jediným nezaloženým majetkom sú práve tieto sporné bytovky a hospodársky dvor v Gyňove.
O odkúpenie bytov majú podľa správcu záujem aj ďalší ľudia, on však o tejto alternatíve ani neuvažuje. Chce ich predať súčasným užívateľom.
Najproblémovejšie sú dva byty, kde žijú chronickí neplatiči. Hoci od prvého septembra je možné deložovať neplatičov aj bez povinnosti poskytnúť náhradné bývanie, správca k tomuto radikálnemu kroku nepristúpi. Ak ich bude deložovať, tak len s náhradným ubytovaním. S ostatnými ostáva dohodnúť sa na cene. Tá, ktorú navrhujú bývalí zamestnanci, nie je záväzná. Správca verí tomu, že najbližšej schôdzi s nájomníkmi uzavrie dohodu prijateľnú pre všetky strany.
"Situácia v dedine je napätá, aj ja sám som sa ocitol medzi mlynskými kameňmi. Ak vyjdem v ústrety nájomcom, budú sa hnevať bývalí zamestnanci a opačne. Aj preto som pristúpil k takému neštandardnému kroku, ako bol návrh, aby predajnú cenu určili bývalí zamestnanci."
S tou ale určite nebudú aspoň niektorí nájomníci súhlasiť, a tak konečné rozhodnutie ostane predsa len na správcovi konkurznej podstaty, ktorý verí v kompromisné riešenie. Možnosť, že sa mu byty nepodarí odpredať, si zatiaľ nechce pripustiť. V prípade vyňatia bytoviek z konkurznej podstaty by ich majiteľom ostali podielnici družstva aj so všetkými záväzkami, ktoré by z toho pre nich vyplývali. A to by sa k dvom rozhnevaným táborom v Čani pridal ešte tretí...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.