nevyhnutnú starostlivosť. USA požiadali o otvorenie vzdušného priestoru pre svoje vojenské lietadlá 21. septembra.
"Doteraz nepreletelo cez naše územie žiadne vojenské lietadlo USA," povedal včera na obed hovorca ministerstva zahraničia Boris Gandel.
V žiadosti sa hovorilo aj o pristávaní a tankovaní. "Keby potrebovali pristáť, nemal by byť žiadny problém. Po pristátí sme schopní zabezpečiť údržbu a servis lietadiel. Okrem toho samozrejme všetky služby, ktoré sú v našich silách," povedal Gandel.
Veliteľ vzdušných síl Jozef Dunaj: "Letiská v Košiciach, v Bratislave, na Sliači a v Kuchyni sú spôsobilé aj na pristávanie vojenských lietadiel."
Americké lietadlá by zrejme pristávali v Kuchyni alebo Bratislave, ale pravdepodobnejší je len ich prelet bez pristátia.
Vstupovali by do nášho vzdušného priestoru zrejme podobne ako v prípade kosovského konfliktu od Českej republiky nad Hodonínom a po 150 kilometroch letu by po civilnej trase opustili naše územie smerom do Maďarska nad Štúrovom. Zdržali by sa u nás len pár minút.
"Ostatné krajiny nás doteraz zatiaľ nepožiadali o povolenie preletov. Predpokladám, že keby požiadali, okamžite by sme prelety povolili," povedal Boris Gandel.
V súčasnosti majú povolenie lietať ponad Slovensko vojenské dopravné a transportné lietadlá amerických vzdušných síl. Stíhačky by u nás pristávať vôbec nemuseli, lebo Američania majú Boeingy 737 upravené na prevoz pohonných látok. Prečerpávajú ich do stíhačiek vo vzduchu počas letu. Bojová stíhačka si pri tankovaní nalietava k cisternovému lietadlu, obe zrovnajú rýchlosť a cisternové lietadlo sa prostredníctvom rahna s magnetickým rýchlouzáverom na svojom konci spojí s bojovým lietadlom a dopĺňa palivo.
Čo je vzdušný priestor
Ústava SR nepozná definíciu "vzdušný priestor". Slovensku patrí nad územím krajiny priestor, ktorý riadi, do výšky 66-tisíc stôp, čo je vyše 20 kilometrov nad zemou, čiže za tzv. slovenský vzdušný priestor sa považuje táto oblasť.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.