pripraviť na zvýšený nápor ľudí, ktorí po septembrových udalostiach utekajú z Afganistanu a Pakistanu. Pretože naša mimovládna organizácia participuje na podprojekte UNHC-Zastupiteľského úradu pre Slovensko v Košickom a Prešovskom kraji, náš monitoring na východnej hranici pokračuje," povedala Iveta Liberková, prezidentka Spoločnosti ľudí dobrej vôle z Košíc a koordinátorka podprojektu UNHC.
Táto skúsená humanitárne a charitatívne orientovaná mimovládna organizácia už rok pokračuje v monitorovacích aktivitách na východných hraniciach SR a poskytuje ilegálnym migrantom pomoc rôznymi formami.
"Najväčší počet migrantov z Afganistanu sme t.r. zaznamenávali v letných mesiacoch. Snaha Afgancov dostať sa do niektorej z krajín západnej Európy však trvá dlhší čas. Pretože sme s týmito ľuďmi priamo na východných hraniciach v bezprostrednom kontakte vieme, že mnohí, najmä s vyšším vzdelaním, utekajú práve pred režimom Talibanu. Medzi ilegálnymi migrantkami sú právničky, lekárky i ďalšie vzdelané ženy, ktorým Taliban nedovolí nie že vykonávať profesiu, ale ani vyjsť na ulicu, deťom bráni v prístupe k vzdelávaniu. Ešte dramatickejšie pohnútky vedú k opusteniu Afganistanu vysokokvalifikovaných mužov,
predovšetkým lekárov. Taliban práve ich totiž núti, aby sa stali katmi, lebo to v nejednom prípade sú to práve oni, ktorí odsúdencom za trest musia odsekávať dlane či chodidlá. Chceli by sme, aby si veľmi vážne dôvody, pre ktoré obyvatelia Afganistanu opúšťajú svoju vlasť, uvedomili aj naši občania. Väčšina ľudí, ktorí prechádzajú východnú hranicu, ani nevedia, do ktorej krajiny sa dostali a chcú pokračovať ďalej na západ. Dúfam však, že ak to bude potrebné, ak by sa počet utečencov v nasledujúcich dňoch zvyšoval, pomôžu nám naši občania solidárne podporiť týchto ľudí napr. zbierkou," povedala Iveta Liberková,prezidentka Spoločnosti ľudí dobrej vôle v Košiciach.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.