terorizmu. Po rokovaní Severoatlantickej rady (NAC) to v Bruseli oznámil generálny tajomník NATO George Robertson.
Rada podľa neho zároveň vyjadrila plnú podporu vojenskej operácii amerických a britských síl proti cieľom v Afganistane. Zdôraznila tiež, že nejde o útok proti afganskému ľudu, ale proti výcvikovým táborom teroristickej organizácie al-Kajdá a vojenským zariadeniam afganského vládneho režimu Taliban.
"Spojenci sa dohodli, že päť lietadiel AWACS spolu s posádkami bude vyslaných do USA, aby pomáhali v protiteroristickej operácii," oznámil Robertson.
Vyslanie špeciálnych radarových lietadiel, ktoré podliehajú spoločnému veleniu NATO, do USA umožní, aby sa podobné americké stroje mohli zapojiť do boja proti terorizmu na iných miestach. Lietadlá AWACS slúžia na ochranu vzdušného priestoru pred nepriateľskými strojmi.
"Veľvyslanci NATO vyjadrili plnú podporu akcii USA a Veľkej Británie...Potvrdili svoju pripravenosť poskytnúť požadovanú pomoc, osobitne ostávajú plne zaviazaní ôsmim opatreniam, schváleným 4. októbra," vyhlásil šéf aliancie, ktorého podľa vlastných slov informoval o nedeľňajších útokoch vopred americký viceprezident Dick Cheney.
Hoci na začiatku odvetného úderu za útoky z 11. septembra sa podieľali iba dva členské štáty NATO, ostatní spojenci prisľúbili priamu vojenskú podporu v ďalšom priebehu akcie, dodal Robertson. Ubezpečil, že NATO je pripravené "hrať svoju úlohu" a kampaň proti terorizmu bude podľa neho pokračovať na mnohých frontoch sprevádzaná odhodlaním a trpezlivosťou.
Aliancia už minulý týždeň prvýkrát v histórii aktivovala článok päť Washingtonskej zmluvy, ktorý zaväzuje spojencov k vzájomnej pomoci a útok na jedného z nich považuje za útok na všetkých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.