prvého schovaného figuranta. Celkovú víťazku víkendových celoslovenských pretekov pod názvom Košické kynologické záchranárske preteky 2001, sme totiž pozorovali pri jednej z najdôležitejších disciplín, a to pri vyhľadávaní v ruinách. Sebavedomá a milá sedemročná Pami sa našou prítomnosťou nedala rušiť a ako blesk sa rozbehla hľadať figurantov. Nám, laikom, sa zdalo, že to robí dokonale, ale rozhodca Jaroslav Gajdoš mal na to trochu iný názor.
"Pes musí nájdeného človeka vyštekať a ostať pri ňom sedieť. Pami sa, žiaľ, však na chvíľu od figuranta vzdialila." Druhého však našla prdpisovo, i keď v poslednej minúte štvrťhodinového limitu. I tak si však zaslúžila odmenu v podobe piškóty a aportu. "Ešte nie je v takej forme, ako kedysi. Veď len nedávno vrhla deväť šteniatok," prezradila nám jej majiteľka N. štemmerová, ktorá na svoju labradorku nedá dopustiť. A niet divu, veď Pami už za svoj záchranársky život dokázala svoje skvelé schopnosti nielen v praxi, ale i na mnohých súťažiach. "Na majstrovstvách Slovenska bola raz druhá, aj štvrtá a na majstrovstvách sveta v tvrdej konkurencii skončila dvanásta."
Kvalitu slovenských psov potvrdil i J. Gajdoš: "Na Slovensku sa určite nájde minimálne desať špičkových v celosvetovom meradle záchranárskych psov. Potvrdili to i pri zemetrasení v Turecku a boli sme pripravení zasiahnúť i v Amerike, pri nedávnom teroristickom útoku. Samozrejme, priamo v akcii záchranársky pes vyhľadáva trochu inak. Ak nájde zavaleného človeka a vyšteká ho, musí nastúpiť druhý pes, ktorý jeho nález potvrdí. Až potom sa začne kopať. Je to kvôli istote, veď i pes sa môže mýliť."
Súbežne s touto disciplínou, pri kláštore na KVP, sa konala i pachová skúška na ploche za kláštorom. Všetkých desať zúčastnených psov, a to z Košíc, Medzeva a Popradu sa postupne aj so svojimi psovodmi vybrali hľadať figuranta, ktorý im predtým vyšliapal stopu.
"Musí to byť cudzia stopa, čiže nie psovodova, minimálne 30 minút stará, 500 metrov dlhá a dvakrát lomená. Na jej konci leží človek, ktorého pes musí nájsť a opäť ho vyštekať," informoval nás vedúci košickej kynolgickej záchranárskej brigády na Aničke Michal Semjan.
Na druhý deň, v nedeľu, štvornohých aj dvojnohých záchranárov očakávali ďalšie súťaže, divácky veľmi atraktívne. Pozorovať prelanenie Hornádu a vodnú záchranu, prišli aj mnohí Košičania. Zo stromu na strom bolo natiahnuté lano, na ktorom v kladkovom závese musel prekonať rieku psovod a následne za ním, vodu musel preplávať jeho pes. Na tejto súťaži nie je núdza o veselé zážitky. Už prvý psovod Róbert Balogh z Košíc a najmä jeho labrador Megy sa postarali o náladu. Megy totiž nevydržal s nervami, keď videl svojho pána visieť nad hladinou a ihneď sa vrhol do vody. A to je chyba, pes môže opustiť breh, až keď mu pán dá povel z druhej strany. Tak isto reagoval i ďalší labrador Bean Evi Liškovej. Ten dokonca chcel za ňou vyliezť až na strom.
"Bezo mňa neurobí ani krok," dodala so smiechom.
Sú však i iné prípady. Napríklad rotwailler Cid Dupna sa do vody vôbec nehrnul. Počkal si na pána Stana Demetera na blízkom mostíku a pekne v suchu. Na našu otázku, že práve to svedčí o inteligencii psa, že na prekonanie vody použije blízky mostík a mal by preto dostať plný počet bodov, nám hlavný rozhodca Miroslav Mažári povedal: "Tak to teda nie. Súťaž je súťaž, ale minulého roku vyhral, práve pes, ktorý prešiel na druhú stranu po moste. Samozrejme, nie touto disciplínou si zaistil víťazstvo."
Psov ešte čakali cviky poslušnosti a potom sa už rozdávali tituly. Víťazstvo si odniesla labradorka Palma s Norou Štemmerovou z Popradu, druhý bol labrador Bean s Evou Ličkovou z Košíc a tretí skončil veľký bradáč Bello s Martinou Žličařovou taktiež z Košíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.