odborných seminárov pre zástupcov samospráv. Jednotnou témou je aplikácia nového zákona o odpadoch, ktorý vstúpil do platnosti začiatkom júla. Jeden z prvých sa uskutočnil v Prešove a medzi prednášajúcimi bola aj prezidentka Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve Ing. Alexandra Blažíčková. V svojom príspevku hovorila aj o novej povinnosti pre občanov a tou je poplatková povinnosť.
Zaujímalo nás, ako sa premietne v reálnom živote a aké nástroje budú mať starostovia k dispozícii pri uplatňovaní svojich kompetencií. "Snažili sme sa prezentovať najmä praktické hľadisko v poplatkoch, ktoré sú na rozdiel od ceny, úplne iným inštitútom. Poplatok by mal zabezpečiť, aby sa všetci podieľali na likvidácii odpadu a aby boli zároveň postihnuteľní. Boli tu totiž aj ľudia, ktorí vôbec neplatili za odpad a vtedajší zákon neumožňoval domôcť sa poplatkov právnou cestou. Dnes sa obec môže na báze poplatku domôcť pohľadávok exekučným titulom. Svojim spôsobom ide o donucovací, ale v rámci Európy osvedčený výchovný prostriedok," povedala nám v rozhovore Blažíčková.
Poplatok bude síce individuálny, ale každý občan, či rodina ho dostanú na úhradu platobným výmerom cez SIPO. Mimo exekučného titulu môže obec sankcionovať občana aj jednorázovou pokutou v hodnote 5-tisíc korún.
V rámci koncového riešenia, teda vytvorenia recyklačného fondu dostala obec do rúk ďalší nástroj. Na základe vyseparovaného množstva odpadu si môžu z fondu alikvotne vyžiadať nárokovateľný príspevok. Starostovia budú môcť teda motivovať svojich občanov komunálnou solidaritou. Ide o to, že po zhodnotení separovaného odpadu, môže byť budúcoročný poplatok nižší o čiastku, ktorá sa obci vráti z recyklačného fondu za vyseparované zložky. "Každá samospráva si však musí sama určiť, aký poplatok občan znesie," dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.