psychológov a psychoterapeutov zo Slovenska a Čiech. Počas uplynulého víkendu odznelo 29 vysoko odborných prednášok, obsahujúcich teóriu a praktické skúsenosti s liečbou pacientov závislých od tvrdých drog, alkoholu a patologického hráčstva. Prednášajúca lekárka z Odborného liečebného ústavu psychiatrického na Prednej Hore v Revúckom okrese MUDr. Mária Martinove vyzdvihla diskutované témy s fenoménmi, na ktoré sa v dnešnej dobre zabúda. Ide o závažné poruchy osobnosti a depresie u závislých. "Zaujala ma prednáška lekára na anesteziologicko-resuscitačnom oddelení o liečbe závislostí, spojených s inými chorobami. I ďalšie príspevky boli venované kombinovaným závislostiam, napríklad u starých ľudí. Tí sú častokrát na psychiatriách a v ústavoch sociálnej starostlivosti, kde spôsobuje závislosť od alkoholu sťaženú liečbu. Užívajú lieky proti nervozite a na spánok až do takej miery, že keď sa dávka zníži, môže to privolať poruchy vedomia. Starí ľudia sú však na okraji spoločnosti a v dôsledku nedostatočnej starostlivosti je u nich vyššia úmrtnosť," povedala M. Martinove.
Na konferencii odznela aj orientačná štatistika závislostí vysokoškolsky vzdelaných ľudí vo vytipovaných krajinách Strednej Európy. Z výskumu vyplýva, že v Maďarsku trpia na alkoholizmus vo vysokom percente poľnohospodárski inžinieri, ktorí sa zároveň vyznačujú depresivitou a pridruženým vysokým krvným tlakom. V Rumunsku fajčí vyše 90 percent vzdelaných. V Česku registrujú závislosti stavebných inžinierov v produktívnom veku, ktorých alkoholizmus zapríčiňuje okrem pečeňových ochorení značnú rozvodovosť. Slovensko sa spomedzi štyroch krajín môže "pochváliť" najvyšším percentom závislých inžinierov ekonómie, avšak aj najnižším počtom vysokoškolsky vzdelaných fajčiarov.
Analýza trestnej činnosti u závislých poukázala na rozdiel medzi jej páchaním u alkoholikov a narkomanov. "Alkoholici páchajú trestné činy v opojení, spojenom s agresivitou. Narkomani sa vyznačujú najmä krádežami a podvodmi počas abstinenčných ťažkostí," uviedla M. Martinove. Účastníci konferencie si pripomenuli dlhodobý problém nedostatku špecializovaných ambulancií. Jediným riešením je podľa M. Martinove motivácia lekárov, ktorí by sa na psychiatriu špecializovali.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.