prvého dňa protestnej akcie súkromných lekárov. Pozajtra je na programe sanitačný deň. Po oba dni zostanú ambulancie pre pacientov zatvorené. Tým zdravotnú starostlivosť, rovnako ako v prípade septembrovej protestnej akcie, poskytne lekárska pohotovostná služba. "Nerobíme to radi, ale nemáme inú možnosť ako upozorniť kompetentných, ale aj občanov, že zdravotníctvo je v kolapse, že nahromadené problémy sa musia riešiť. Nám už ide o holú existenciu, o to, aby ambulancie mohli prežiť a fungovať aspoň na ekonomicky nevyhnutnej základnej hranici, uviedol pre náš denník prezident Regionálnej asociácie súkromných lekárov okresov Michalovce a Sobrance MUDr. Štefan Schnitzer. Podľa neho štvrtkovej a piatkovej akcie sa v oboch okresoch zúčastnia všetci lekári, pretože sú vo svojich požiadavkách mimoriadne jednotní.
Humenné Až o takej jednote súkromných lekárov pravdepodobne nemožno hovoriť v okrese Humenné. "Primárna sféra je v tomto smere jednotná, všetci sa protestnej akcie zúčastníme. Ako to bude so špecialistami ťažko povedať, zdá sa, že nie všetci sú myšlienke tohto protestu rovnako naklonení, hovorí MUDr. Boris Čerevka, prezident Regionálnej asociácie súkromných lekárov v Humennom. Aj v tomto okrese, podobne ako po celom Slovensku pacientov počas oboch dní ošetrí lekárska pohotovostná služba. Pri náhlom zhoršení zdravotného stavu pacientov prijmú na ošetrenie nemocnice. Na dverách každej ambulancie nájdu pacienti oznam s informáciou, kto a kde im poskytne lekársku starostlivosť.
Asociácia súkromných lekárov SR sa rozhodla v protestných akciách pokračovať potom, čo Ministerstvo zdravotníctva SR nesúhlasilo s úpravou minimálnej ceny bodu, ktorú stanovilo na 20 halierov, čo je o 10 halierov menej ako je v súčasnosti. Súčasný cenový výmer má rozpätie bodu u ambulantného špecialistu od 30 do 40 halierov. Nové rozpätie, ktoré navrhuje ministerstvo je od 20 do 50 halierov. Lekári tvrdia, že pri súčasnej platobnej schopnosti poisťovní im hrozí, že tie nebudú platiť viac ako minimálnych 20 halierov, čo by oproti súčasnosti znamenalo nie zvýšenie, ale zníženie bodu. Asociácia sa odvoláva na ústnu dohodu, ktorú uzavrela s ministrom zdravotníctva v júni tohto roku, podľa ktorej údajne minister prisľúbil, že v novom cenovom výmere bude minimálna cena bodu predstavovať 50 halierov. Lekári tvrdia, že zníženie minimálnej ceny bodu by priviedlo ambulancie do krachu, pretože už pri súčasnej platobnej disciplíne poisťovní majú problémy udržať ich v prevádzkyschopnom stave. O ich modernizácii prístrojovým vybavením ani nehovoriac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.