Slovensku porušujú rozpočtovú disciplínu. Ako príklad spomenul okrem iných Okresný úrad v Poprade, kde zaplatili za dodávku hasičských prístrojov preddavok vyše 270 tisíc korún, navyše, bez uzatvorenia zmluvnej dohody.
Podľa našich informácií, bratislavská spoločnosť Egal si 4. novembra 1998 vyfakturovala dodanie viacúčelového prístroja na skúšanie ochranných masiek, pľúcnych automatík a plynotesných oblekov v cene bezmála 129 tisíc korún. Úrad sumu zaplatil 24. novembra, ale prístroj dostal až 22. decembra toho istého roku. Do účtovnej evidencie bol tento majetok zaevidovaný na Silvestra 1998. Podobný postup zvolil Okresný úrad v Poprade aj v prípade úhrady za nákup rádiostanice značky Motorola za bezmála 40 tisíc korún. Košická spoločnosť Elvys fakturovala v polovici decembra 1998, úhrada má dátum 10. marca a dodanie až 26 marca 1999. Tretím príkladom je dodávka pretlakového ventilátoru za vyše 102 tisíc korún. Termínom úhrady faktúry je 6. december, k jeho dodaniu však došlo až o deväť dní neskôr.
"Pripúšťam, že okresný úrad uhradil faktúry ešte pred dodaním hmotného majetku. Došlo tým k porušeniu zákona o rozpočtových pravidlách. Neoprávneným použitím rozpočtových prostriedkov vo výške 270 777,50 korún bola porušená rozpočtová disciplína, konštatoval pre náš denník prednosta Okresného úradu v Poprade Milan Baran. Ako uviedol ďalej, sporné prípady spadajú do volebného obdobia rokov 1998/1999, kedy došlo k výmene garnitúr aj na úrovni miestnej štátnej správy. "Ako prednosta okresného úradu som ihneď po zapraxovaní sa vo funkcii prijal ešte pred kontrolou z Najvyššieho kontrolného úradu SR zmenu vnútroorganizačných predpisov. Zrušil som podpisové právo vedúcich odborov na objednávanie prevádzkových a kapitálových prostriedkov. Odkedy podpisujem objednávky materiálov, tovarov a služieb v hodnote nad 20 tisíc korún osobne, k ďalšiemu porušeniu rozpočtovej disciplíny nedošlo. Iné postihy som zo spomenutých prípadov nevyvodzoval, pretože napokon žiadne hmotné škody nenastali, uviedol ďalej okresný prednosta.
Podobný, i keď predsa len trochu iný problém zaregistrovali kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu SR aj v Starej Ľubovni. Tu podľa slov J. Stahla uhradil okresný úrad stavebným firmám "predčasne a takpovediac na čestné slovo až 1,5 milióna korún. "Netvrdím, že nedošlo k porušeniu rozpočtovej disciplíny. Avšak, stalo sa to ešte pred mojím nástupom do funkcie. Výsledkom spomenutej kontroly je poznanie, že 98,68 percenta z celkovej sumy použitej v rozpore s rozpočtovými pravidlami spadá do roku 1998, teda do obdobia, kedy bolo na čele okresného úradu iné vedenie. V prípade posudzovania zostávajúcej čiastky mali samotní kontrolóri pochybnosti, či naozaj došlo k porušeniu rozpočtovej disciplíny, alebo nie, povedal nám prednosta Okresného úradu v Starej Ľubovni Andrej Mokriš a dodal, že ani spomenutými finančnými prostriedkami sa nikto neoprávnene neobohatil. "Boli použité na ten účel, na ktorý boli určené. Bohužiaľ v rozpore s platnými normami, konštatoval na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.