akciami. Hoci učitelia v materských školách deti s informáciami na spomínanú tému nezaťažujú, škôlkári o vojne medzi sebou diskutujú. "Hrajú sa na bojovníkov, pričom napodobňujú vojakov z televíznych záberov. Na udalosti si utvárajú vlastný názor. Pojem terorista pri hre nepoužívajú, vojakov rozdeľujú na hrdinov a porazených. S nápadmi prichádzajú hneď zrána a tak sa ich snažíme motivovať inou činnosťou," povedala učiteľka z materskej školy (MŠ) v Dobšinej v Rožňavskom okrese Marta Kraková. Podobné hry sa podľa nej vyskytli v škôlke aj v minulosti, pri sledovaní akčných televíznych seriálov. Šesťročné deti majú o udalostiach dostatok informácií najmä od rodičov. "Vedia, že sa niečo vo svete deje, avšak celý problém, našťastie, zľahčujú. Pre ich zdravý vývoj je lepšie, ak žujú v istote, nie v strachu," skonštatovala M. Kraková.
Ako informovala riaditeľka MŠ v Jelšave, v Revúckom okrese, Katarína Miklóšová, doteraz chcel o téme diskutovať len jeden chlapec. "Prišiel za kolegyňou s informáciami a názormi, ktoré si vypočul od rodičov. Samozrejme, že v takom prípade sa snažíme vysvetliť problém veku primerane," uviedla K. Miklóšová. Mladší škôlkári udalostiam nerozumejú, starší o nich vedú debaty. Učitelia ich pozornosť vedú smerom ku konštruktívnym hrám.
Podľa klinickej psychologičky Valérie Hrubejovej z Rožňavy treba deťom podávať informácie primerane ich veku a záujmu. "Rodičia a učitelia môžu predškolákom vysvetliť základný problém. V centre ich pozornosti však musia ostať hry, rozvíjajúce osobnosť, zručnosti a vedomosti. Napodobňovanie vojakov by mali nahradiť konštruktívnymi hrami. Absolútne nevhodné je pre deti sledovanie drastických záberov v televízii," uviedla V. Hrubejová. Ak už dieťa negatívne informácie dostane, teba s ním o tom hovoriť. V opačnom prípade sa môže stať, že jeho psychiku naruší strach a stavy úzkosti.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.