pondelok 8. októbra podpísali šťastní manželia Spišákovci nájomnú zmluvu na náhradný 3-izbový byt na Miškoveckej ulici na sídlisku Železníky.
"Sme šťastní. Veď kto by nebol. Aj keď sme sa museli uspokojiť s menším bytom, ktorý je naviac v dezolátnom stave. Takže máme čo robiť," povedali nám Andrea a Miroslav, ktorých sme včera zastihli vo víre stavebných prác v novom byte. "Čo nám bude chýbať? Škoda, že sa nedal náš štvorizbový, sto metrov štvorcových veľký byt v dobrom stave presťahovať na iné sídlisko. Nezažijeme už tie čurbesy, ktoré boli vždy po sociálnych dávkach," usmievali sa šťastne.
Spokojný je aj riaditeľ Bytového podniku Marián Varga: "Keď sa v roku 1995 schválilo v mestskom zastupiteľstve uznesenie, v ktorom sa mesto zaviazalo poskytnúť všetkým družstevníkom náhradné byty v iných mestských častiach, bolo potrebných vyriešiť 224 rodín. Keď som v roku 1999 nastúpil do funkcie riaditeľa zostávalo nájsť ešte 63 bytov. V pondelok sme podpísali poslednú nájomnú zmluvu, takže môžeme povedať, že úloha je splnená, uznesenie splnené. Na Hrebendovej ulici 1 a 3 býva ešte 26 rodín v bývalých podnikových bytoch, ktorým sa snažíme pomôcť a nájsť náhradné byty, ale títo nájomníci už nepatria pod uznesenie, ktorým sa mesto zaviazalo zabezpečiť náhradné byty."
Ako sme sa ďalej dozvedeli, Bytový podnik mesta Košice uvoľňoval obecné byty v iných mestských častiach bez využitia exekútorov. "Nedošlo ani k jednej exekúcii, všetky byty sa podarilo uvoľniť po vzájomnej dobrovoľnej dohode s neplatičmi alebo neprispôsobivými občanmi, ktorých sme postupne sťahovali do uvoľnených bytov na Luniku IX. Bývalé družstevné byty, ktoré prešli do majetku mesta, sa stali bytmi osobitného určenia. Ich obsadzovanie sa robí prostredníctvom sociálneho oddelenia mesta. Noví nájomníci dostávajú nájomné zmluvy na dobu určitú, zväčša na dobu jedného roka," vysvetlil nám M. Varga.
Problém sídliska Lunik IX však pre mesto a jeho Bytový podnik zďaleka nekončí a keď sa nezmení legislatíva, obrovské dlhy sa budú ešte zvyšovať. "Na tomto sídlisku je najhoršia situácia z hľadiska neplatičov. Tunajší obyvatelia nám celkovo dlhujú približne 50 miliónov korún na nájomnom, za kúrenie, teplú vodu a odvoz smetia. Celkovo nám nájomníci dlhujú vyše 100 miliónov. Situácia sa stále zhoršuje. Preto sme prostredníctvom Združenia bytových hospodárstiev Slovenska dali návrh, aby príspevok na bývanie, na ktorí majú nezamestnaní a sociálne odkázaní nárok išiel priamo k správcovi bytov. Pretože teraz je situácia taká, že ho občan dostane vyplatený a keďže ho nepoužije na účel, na ktorý mu bol poskytnutý, druhýkrát už nedostane ani korunu. Štátna správa vyplácanie príspevku zastaví, no my tak prichádzame o peniaze a dlhy narastajú," argumentuje Varga, prečo je nutné v čo najkratšom termíne zmeniť legislatívu.
Ako M. Varga ďalej uviedol, Bytový podnik začal od začiatku septembra postupovať tvrdšie proti neplatičom. "Po nadobudnutí účinnosti novej legislatívnej úpravy podávame vyše tisíc výpovedi z nájmu. Teraz k tomu už nepotrebujeme rozhodnutie súdu."
V súčasnosti spravuje BPMK viac než 14 tisíc bytov, z ktorých je 4600 vo vlastníctve mesta a zvyšok v osobnom vlastníctve. Do konca roka by mesto malo odpredať ďalších približne 1200 bytov, pričom v jeho vlastníctve by mali zostať už len byty so sociálnym určením.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.