definitívne sumarizovať na budúci týždeň. Minister zdravotníctva Roman Kováč včera uviedol, že po zasadnutí Rady obrany štátu 2. októbra s touto požiadavkou oslovil vedúcich zdravotníckych zariadení, Ústav preventívnej a klinickej medicíny i hlavného odborníka v oblasti internej medicíny. Každá nemocnica na Slovensku má podľa Kováča za úlohu preveriť funkčnosť tzv. traumatologického plánu, ktorý hovorí o súčinnosti všetkých častí nemocnice, vrátane priľahlého zdravotníckeho terénu v prípade katastrof, hromadných havárií alebo iného ohrozenia, ktorým je aj terorizmus.
Súčasne minister vydal pokyn Ústavu preventívnej a klinickej medicíny, aby sa zaoberal pripravenosťou na hrozbu biologického terorizmu a zozbieral všetky dostupné materiály, aby sa nemocnice na tento druh ohrozenia mohli pripraviť. "Obavám sa, že na tento druh katastrof - napríklad na rozsiahle infekty- nie je pripravená žiadna krajina," vyhlásil Kováč. V prípade jednej z biologických zbraní - antraxu sme podľa ministra pripravení, pretože sa lieči antibiotikami. Dostatočne účinné formy liečby podľa neho nepoznáme iba v prípade pľúcnej formy antraxu. Oveľa horšia situácia by podľa ministra nastala v prípade botulotoxínu, pretože je to neurotoxický jed a brániť sa proti nemu dá iba sérom. Je to však biologická látka, ktorá potrebuje pravidelnú obmenu a podľa Kováča jednoducho nie je kapacitne možné pravidelne obnovovať takúto látku pre päť miliónov obyvateľov. Aj v tomto prípade má Ústav preventívnej a klinickej medicíny zistiť, ako sú na túto hrozbu pripravené ostatné krajiny, Kováč však upozornil na to, že v súvislosti s botulotoxínom sa vo svete hovorí veľmi opatrne.
Rada obrany štátu (ROŠ) na svojom zasadnutí 2. októbra prijala 11 nových úloh pre rezortných ministrov v súvislosti s možným ohrozením krajiny po teroristických útokoch na USA a následným zapojením sa Slovenska do celosvetovej antiteroristickej koalície.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.