pacienta na Floride spôsobilo úmyselné vypustenie vírusu antraxu, tvrdia, že táto baktéria nie je veľmi vhodná ako biologická zbraň.
Podľa profesora mikrobiológie na univerzite v Birminghame Harryho Smitha je človek pomerne odolný voči antraxu. Médiá vraj prehnali riziko útokov. Často sa pritom odvolávali na pokusy na opiciach, z ktorých vyvodili záver, že sto kilogramov antraxových spórov rozšírených vo Washingtone by mohlo zabiť tri milióny ľudí.
Opice sú na tento vírus náchylnejšie ako človek, pripomína profesor Smith v denníku Daily Telegraph a dodáva: "Na rozdiel od jadrových zbraní, vysoko účinných výbušnín a chemických zbraní, biologické zbrane sa v teréne nikdy neukázali ako účinné."
Mirror píše, že medzi šiestimi stovkami zamestnancov vydavateľskej spoločnosti, v ktorej pracovala aj obeť antraxu, je 50 britských novinárov, ktorí musia teraz čakať celý týždeň, kým sa ukáže, či boli aj oni infikovaní. Vyšetrovatelia zatiaľ objavili baktérie antraxu na klávesnici počíta, ktorý používal zosnulý Robert Stevens.
Internista pražskej nemocnice na Vysočanoch Milan Kubek denník Právo informoval, že slezinnú sneť spôsobujú baktérie, ktorých zárodky, čiže spóry prežívajú v pôde, kam sa dostanú z trusu zvierat. Človek sa ňou môže nakaziť vzduchom, dotykom - napríklad pri poranení, alebo vodou a potravinami.
Vyskytuje sa vo forme kožnej, pľúcnej, črevnej a septickej. Inkubačná doba je jeden až sedem dní, zvyčajne sa prejaví po troch dňoch. V prípade pľúcnej formy je to 24 hodín.
"Najčastejšia a najľahšia je kožná forma, keď sa infekcia dostane do rany s hlinou. Na koži vznikne vred s čiernou spodinou, zduria sa lymfatické uzliny a dochádza k poškodeniu sleziny. Črevná forma pochádza z jedla, sprevádzajú ju krvavé hnačky a môže vyvolať zápal pobrušnice. Najhoršia je pľúcna forma, ktorú spôsobuje kontaminovaný prach. Pľúca sa zalejú krvou a rozpadnú sa," uviedol Kubek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.