Posledné kilometre zostáva vraku ruskej atómovej ponorky Kursk prekonať na ceste do vojenského závodu Rosľakovo v Koľskom zálive.
Pontón Giant 4 dnom pevne spojený s ruskou ponorkou Kursk priplával z Barentsovho mora k ústiu Koľského zálivu. Plavba bola obnovená včera, pretože pontón spojený s Kurskom má hĺbku ponoru až 21 metrov, čo vyžaduje cestu zálivom po presne vytýčenej trase za účasti miestnych lodivodov.
V Rosľakove neďaleko mesta Murmansk Giant 4 s Kurskom zakotví na špeciálnych pilieroch a do soboty bude prebiehať montáž dvoch prídavných pontónov, aby sa znížil ponor súpravy pred jej vchodom do prístavu. Záverečná časť operácie je plánovaná na sobotu 13. októbra, keď sa očakáva príliv. Potom sa pontón odpojí od ponorky, bude odčerpaná voda a na palubu Kurska vstúpia vojenskí vyšetrovatelia, zdravotníci a až po nich vojenskí experti.
V ponorke bolo v deň havárie 12. augusta 2000 v Barentsovom mori 118 námorníkov. Dvanásť tiel z vraku potápači vyslobodili vlani, v ponorke sa môžu nachádzať telesné pozostatky 106 osôb.
Vyzdvihnutie ponorky a jej preprava nemali žiaden dopad na jej dva jadrové reaktory, ktoré sú podľa ruského námorníctva a expertov spoľahlivo zastavené. Radiačná situácia sa podľa hovorcu ruského námorníctva Igora Dygala od vyzdvihnutia ponorky nezmenila a úroveň rádioaktivity v okolí Kurska nepresahuje úroveň prirodzeného pozadia. Zvýšené hodnoty neboli namerané ani na tom mieste morského dna, kde ponorka vyše roka od havárie ležala.
Ruskí vyšetrovatelia osudnej havárie ponorky stále nepoznajú príčiny explózie torpéda. K dispozícii sú podľa podpredsedu ruskej vlády a šéfa vyšetrovacej komisie Iľju Klebanova nové údaje, posudky a analýzy odborníkov, ale odpoveď na otázku, prečo jedno z dvoch desiatok torpéd na Kursku 12. augusta 2000 počas námorných manévrov explodovalo a vyvolalo ďalšiu ničivú explóziu, vyšetrovacia komisia stále nepozná. "Zatiaľ nevieme pochopiť, čo bolo príčinou explózie torpéda," konštatoval ruský vicepremiér.
Predná časť ponorky, ktorú pred vyzdvihnutím vraku z bezpečnostných dôvodov odrezali, zostane pravdepodobne navždy na morskom dne. V poškodenej prove sa totiž stále nachádzajú funkčné torpéda, ktoré by mohli pri manipulácii samovoľne explodovať. Ruská armáda ale vyzdvihne niektoré fragmenty tejto časti ponorky, od čoho si sľubuje nový impulz vo vyšetrovaní príčin havárie. V Barentsovom mori bude ruské námorníctvo miesto havárie ponorky aj naďalej strážiť vojenskými plavidlami a oblasť bude až do roku 2002 neprístupná pre civilné lode.
Autor: Murmansk (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.