cigarety a práve tie museli byť spálené v košickej spaľovni firmy Kosit, a. s. v Kokšove-Bakši. V kotli spaľovne zhorelo dovedna 4800 kartónov pašovaných cigariet.
Samozrejme zväčša išlo o tabakové výrobky pochádzajúce spoza východnej hranice, ktoré postrádali ochrannú známku. "Cigarety boli zhabané na rôznych miestach, proste všade tam, kde sa objavujeme. Zrejme najväčšiu zásielku pašovanú slovenskými občanmi sme zaistili pri kontrole na Dargove. Ostatné sme zhabali na Blšáku, železničnej stanici, či v okrese Košice-okolie," povedal nám riaditeľ Colného úradu Košice JUDr. Jozef Pavlovský.
Ako ďalej dodal cigarety, ale aj iný tovar spaľujú minimálne raz mesačne. "Dá sa povedať, že sme spaľovni v kotli podkúrili a ešte sme za to aj zaplatili. Isté však je, že žiaden tovar, ktorý nie je opatrený ochrannou známkou, sa nemôže distribuovať do obchodnej siete. Podobne je to aj s alkoholom, aj keď ho zaistíme v sude. Jeho analýza, či skutočne vyhovuje normám, by totiž bola veľmi náročná." Čo sa týka cigariet, išlo o najväčšiu zásielku zlikvidovanú spalením v tomto roku. "Nie všetky sme zaistili počas tohto roka. Zhabaný tovar ukladáme v skladoch, pričom si musíme počkať na právoplatné rozhodnutie, aby sme ich mohli spáliť," dozvedáme sa od JUDr. Pavlovského.
Každopádne však ide o lukratívny tovar, po ktorom bažia tisíce fajčiarov, ktorým ochranný kolok vôbec nechýba. Biznis s cigaretami však podľa riaditeľa Colného úradu colníci nerobia. "Som presvedčený, že všetky skončili v peci. Samozrejme, dá sa namietať, že je možné spáliť aj prázdne obaly od kartónov, ja však svojim ľuďom verím. Všetky boli naložené rovno na prepravník a vhodené do pece. Na priebeh spaľovacieho procesu navyše dohľadá trojčlenná likvidačná komisia, ktorá je stále zložená z iných ľudí." Oproti minulosti počet zhabaných cigariet prudko nestúpa, čo je priamo podmienené aj prácou colníkov, ktorí chcú zadržať čo najviac ľudí, ktorí na procese pašovania participujú. "Neraz sa stane, že vieme o kontrabande, ktorý preváža nelegálny tovar. V spolupráci s kolegami ho však zadržíme až pri výstupe zo Slovenska, prípadne pri neskoršej kontrole. Sme v tomto smere aktívny a v lapaní pašovateľov budeme pokračovať naďalej."
Nielen cigarety sú však predmetom, ktorý musia colníci kontrolovať. na Slovensko je totiž zakázané doviesť aj akýkoľvek starý spotrebný tovar. "Likvidujeme šatstvo, textil, opotrebované chladničky, televízory, či počítače. jediné čo sme nemali ja snáď žehlička. Tieto veci sa knám dostávajú leteckou dopravou, či prostredníctvom pošty. Viete niekedy je človeku ľúto, keď nepustíme dva páry starších nohavíc, ktoré pošle pre príbuzného niekto zo zahraničia. my sa však musíme držať zákonov," dodal riaditeľ Colného úradu Košice.
Len pre ilustráciu, hodnota spálených cigariet predstavuje pri cene 30 Sk za krabičku neuveriteľných 1 440 000 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.