škôl k poslednému dňu tohto roku bude treba zhruba 900 miliónov korún. Vláda nám však minulý týždeň odsúhlasila iba 650 miliónov. Tieto peniaze stačia na oddlženie len k 30. júnu tohto roku," konštatoval minister školstva Milan Ftáčnik po skončení pracovného semináru Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií v Kežmarských Žľaboch.
Ako uviedol, vtedajšie dlhy predstavovali 550 miliónov na rozpočtových organizáciách, čo je väčšina škôl na Slovensku, a 120 miliónov na príspevkových organizáciách, čo sú stredné odborné učilištia a niektoré špeciálne školy. "Keďže objem peňazí, ktorý sme dostali na celý rok je pod minimálnou potrebou, očakávame, že vzniknú ďalšie problémy. Veríme však, že sa budú koncentrovať až v jeho závere," uviedol minister a dodal, že pre rok 2002 vyčlenila vláda viac finančných prostriedkov na prevádzku ako tohto roku. "Nedá sa však s určitosťou povedať, či školy budú zabezpečené lepšie alebo nie. Hovorí sa totiž o náraste cien elektrickej energie a plynu. Na druhej strane však, štát sa v zákone o majetku obcí a majetku vyšších územných celkov zaviazal, že do vlastníctva samospráv presunie školské budovy, ktoré neponesú žiadne dlhy. Ak by teda terajšie finančné prostriedky nestačili na oddlženie, je vecou štátu, aby problém vyriešil," doplnil informáciu minister školstva.
Na stretnutí, predovšetkým v kuloároch, rezonovala tiež otázka nerovnomerného rozdelenia financií medzi jednotlivými krajmi Slovenska. "Prirovnal by som to k jedlu. Jeden z riaditeľov si môže dovoliť obedovať napríklad grilované kura, kým iný sa musí uspokojiť so suchými rohlíkmi," charakterizoval situáciu jeden z nasrdených riaditeľov. "Najhoršia situácia je v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji. Tie napokon dostali aj pridané, avšak rozdiely sa podarilo vykryť len sčasti. Druhý krok vo vyrovnávaní rozdielov medzi jednotlivými krajmi by mala predstavovať tvorba štátneho rozpočtu na rok 2002. Budeme sa pridržiavať premisy, aby školy dostávali peniaze vzhľadom na počet žiakov, ktorí ich navštevujú," vysvetlil situáciu M. Ftáčnik, ktorý pripustil, že peniaze sa v rezorte školstva stále rozdeľujú "tak trochu" historicky.
Zároveň ale dodal, že by sa tak malo začať robiť na základe normatívov. Podľa neho, najoptimálnejšie by bolo, ak by sa v rámci vyrovnávania rozdielov nemuseli brať peniaze nadhodnoteným regiónom a presúvať ich do podhodnotených, ale aby sa financie pridávali len tam, kde chýbajú.
Foto: Milan TALARČÍK
pisáreň - tatry - ftáčnik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.