novinármi to včera vo Washingtone vyhlásila hovorkyňa Pentagónu Victoria Clarková.
Clarková tak reagovala na chýry o údajnom zadržaní predpokladaného hlavného organizátora atentátov na severovýchodnom pobreží USA, ktoré sa rozšírili po západných finančných trhoch.
Tri bomby včera vo večerných hodinách miestneho času zasiahli vojenskú základňu afganského vládnuceho hnutia Taliban pri metropole Kábul. Ide o ďalšiu vlnu Američanmi vedených leteckých útokov.
Ľudia v panike utekali preč a hľadali úkryt, uviedol jeden svedok. Zatiaľ nie je možné stanoviť, akú škodu napáchali zásahy alebo či došlo k nejakým obetiam. Americké nálety si v jednej z dedín na východe krajiny vyžiadali približne 140 obetí na životoch.
Veľvyslanec Talibanu v Pakistane Abdul Salám Zaíf však dodal, že líder fundamentalistov mulla Muhammad Umar je stále nažive. V súvislosti s informáciami amerických predstaviteľov o tom, že počas prvého leteckého útoku prišli o život dvaja Umarovi blízki príbuzní, poznamenal, že "všetci Afganci sú jeho príbuzní".
Hovorca protitalibanskej ozbrojenej skupiny lojálnej veliteľovi Ismailovi Chánovi, Sajjíd Násir Ahmad Aláví pre agentúru Reuters vyhlásil, že v ranných hodinách obsadili Čachčarán, hlavné mesto provincie Gór. Okrem toho zajali veľký počet bojovníkov Talibanu. Iný predstaviteľ ozbrojenej opozície, Muhammad Ašráfa Nadíma pre agentúru AFP povedal, že jednotky protitalibanskej Severnej aliancie kontrolujú celú provinciu Gór.
Exilový afganský prezident Burhánuddín Rabbání včera odmietol myšlienku rokovania s predstaviteľmi Talibanu. Rabbání vyzval príslušníkov radikálneho hnutia na kapituláciu, pretože Taliban spáchal zločiny proti afganskému ľudu.
Pakistanská vláda varovala afganských utečencov, že v prípade účasti na akejkoľvek násilnej demonštrácii proti americkým útokom v Afganistane ich vyhostia z krajiny.
Afganské vládne hnutie Taliban rozmiestnilo asi 10 000 svojich vojakov na severe krajiny pri hraniciach s Uzbekistanom. Pre agentúru AFP to včera v Kábule povedal talibanský minister pre rozviedku Amír Chán Muttákí. Podľa ministra tento krok súvisí s "obranou" krajiny, ktorá je od nedele terčom americko-britských leteckých útokov. "Pri uzbeckej hranici sme rozmiestnili 10.000 mužov pre našu obranu," povedal.
Kábulský režim Uzbekistanu, ktorý schválil prítomnosť asi tisícky amerických vojakov na svojom území, pohrozil odvetnými akciami v prípade, že podporí kampaň Washingtonu.
nový text
Vyše 140 ľudí prišlo za uplynulých 24 hodín o život pri americko-britských útokoch na Afganistan. Od nedele tak zahynulo dovedna 220 ľudí. Ako včera informovala afganská tlačová agentúra AIP, niekoľko desiatok ľudí prišlo o život len pri jednom z náletov na dedinu Kuram neďaleko Ďžalalabádu. Z trosiek doteraz vyhrabali 50 tiel, no predpokladá sa, že počet obetí tu dosiahne viac než 100.
Jednu obeť zaregistrovali aj na americkej strane. Podľa informácií predstaviteľov vojenskej základe Mountain Home v americkom štáte Idaho prišiel v stredu o život jeden príslušník amerických leteckých síl.
Seržant Evander Andrews zahynul pri nehode s ťažkou technikou na bližšie neurčenom mieste na severe Arabského polostrova. ďalšie informácie o nehode základňa nezverejnila.
text k foto
Miestni obyvatelia prezerali včera škodu, ktorú spôsobilo doteraz najsilnejšie nočné bombardovanie afganského hlavného mesta Kábul. Silné útoky boli aj na mesto Kandahár na juhu Afganistanu.
Foto: TASR
Autor: Washington/Kábul (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.