USA a niekoľko dní pred svojimi 60. narodeninami (13. októbra) stál Paul Simon s vážnou tvárou pri americkej zástave.
Spieval jeden zo svojich hitov z mladosti - pieseň o mladíkovi, ktorý sa prebíja chladným, neprístupným New Yorkom. Keď pri opätovnom začiatku nakrúcania televíznej show Saturday Night, ktoré bolo prerušené kvôli teroristickým útokom, zaspieval skladbu The Boxer, mnohým v štúdiu sa v očiach objavili slzy.
Znova sa ukázalo, ako veľmi tento "malý veľký muž" patrí k New Yorku, ako hlboko je zakorenený v meste, v ktorom vyrástol. Napokon, najviac si ho uctili pred desiatimi rokmi, keď do Central Parku prišlo 750 000 ľudí.
Desať rokov predtým vystúpil na rovnakom mieste ešte raz spoločne so svojim bývalým partnerom, priateľom i rivalom zároveň. Bez Arta Garfunkela je cesta Paula Simona od newyorského stredoškoláka v džínsoch k superhviezde len ťažko predstaviteľná.
Albumom Sound of Silence z roku 1966 sa obaja etablovali ako folk-rockové duo. Keď v roku 1971 vyšiel album Bridge Over Troubled Water, bolo jasné, že Simon & Garfunkel sa pre celú generáciu stanú nezabudnuteľnými. Ešte dnes sa dodatočné vydania týchto klasických platní predávajú po celom svete a nespočetní popoví umelci sa nimi nechávajú inšpirovať.Simonovi priniesli trvalé miesto na zozname najlepších amerických skladateľov, ktoré si neskôr ďalej upevňoval. Bridge Over Troubled Water bol však tiež posledným hudobným "pozdravom" dvojice miliónom fanúšikov. Obaja dlho vedeli, že večne spolu hrať nemôžu. Folk-rock Simonovi totiž nestačil, chcel experimentovať, filozofovať. Čo od začiatku nechcel robiť, boli "piesne, ktorým nemôžem veriť, bez ohľadu na to, či sú populárne alebo nie".
Simonova sólová kariéra prešla veľkolepými vrcholmi, ale aj pádmi, ktoré ho zneistili. V roku 1975 síce jeho Still Crazy After All These Years odmenili cenou Grammy za najlepší album roka, avšak veľká celosvetová popularita z rokov s Garfunkelom spočiatku neprichádzala. A tak sa Simon v roku 1981 nechal prehovoriť k "historickému" comebackovému vystúpeniu. Na dovtedy najväčší rockový koncert jednej kapely sa do Central Parku nahrnulo takmer 500 000 fanúšikov.
Po tomto úspechu mal nasledovať ďalší spoločný album, no Simon znovu od projektu odstúpil, keďže jeho priateľ chcel v štúdiu spracovať dokonca aj svoje osobné problémy. V roku 1983 vydal vzdorovito sám album Hearts and Bones, ktorý celkom prepadol. Na dlhší čas preto prerušil prácu a vydal sa na cesty. V južnej Afrike ho nadchli tradičné zborové spevy a v spolupráci s africkými hudobníkmi v roku 1986 vyprodukoval album Graceland.
Album si získal medzinárodné uznanie, predalo sa vyše štyroch miliónov kusov a dostal aj cenu Grammy - napriek kritike OSN tak Simon prelomil embargo proti vtedajšiemu juhoafrickému režimu apartheidu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.