postupy. Topánky boli v minulosti symbolom prepychu a spoločenského postavenia, samotná ochranná funkcia bola iba druhotná. V starom Ríme, Egypte topánky nosili iba bohatí ľudia.
V 14. storočí sa nosievali topánky s dlhými špičkami. V roku 1363 zaviedol kráľ Eduard III. prísne pravidlá, veľkosť špičky závisela od spoločenského postavenia. Chudobní vlastnili väčšinou iba jediné pracovné topánky, čo tiež nebolo pravidlom. Šľachta si mohla takýto prepych dovoliť bez problémov. Vyššia šľachta nosievala topánky so 60-centimetrovými špičkami. Veľkosť špičky sa znižovala so spoločenským postavením. Obuv sa šila ručne, čo sa odzrkadlilo aj na vysokej cene.
Na dvore Ľudovíta XIV. vo Francúzsku nosili červené topánky na vysokých podpätkoch. V období neskorej renesancie tieto výrobky vyhľadávala smotánka v celej Európe. Móda sa menila, čo sa odzrkadlilo aj na topánkach. Zámožní Benátčania okolo roku 1600 nosievali topánky s vysokými podrážkami. Podrážky bývali také vysoké, že šľachticov niekedy museli doprevádzať sluhovia. Neskôr táto móda prenikla aj do nižších spoločenských vrstiev. Nabralo to také obrátky, že takýto druh obuvi začali nosiť aj prostitútky.
V Číne od desiateho storočia bola zaužívaná tradícia, ktorá veľmi nešetrila mladé dievčatá. Ženám z vyšších vrstiev zdeformovali nohy, len aby sa mužom viac páčili. Lotosové nôžky nevznikli len tak náhodou. Matka v detstve mladým dievčatám zlomila priehlavky, vďaka čomu nohy nemohli rásť. Ženy s takto deformovanými nohami mohli chodiť len s ťažkosťami, napriek tomu proti takému násiliu neprotestovali. Lotosové nôžky mali ženy opäť z vyšších spoločenských vrstiev. Obetovali sa, lebo ženy s takýmito nôžkami boli pre mužov príťažlivejšie. Tento zvyk zakázali až v roku 1911.
Mechanizácia výroby v 19. storočí priniesla zásadné zmeny vo výrobe topánok. Ak je reč o obuvníctve, tak musíme spomenúť Tomáša Baťu. Vybudoval obuvnícky priemysel a stal sa svetovým vývozcom topánok. Dnes už topánky nie sú vymoženosťou elity, stali sa súčasťou nášho oblečenia. Od sedemdesiatych rokov 20. storočia sa dostala do módy športová obuv, pretože je pohodlná a praktická. Neznamená to však, že drahé, ručne šité topánky, úplne vyšli z módy.
Do roku 1992 dcéry arabských emirátov nosievali ručne šité sandále, ktoré zdobili cenné drahokamy. Pre zaujímavosť, topánky pre princa Charlesa vyrába firma John Lobb Limited. Topánky sa stali každodennou samozrejmosťou, dnes si ich môže dovoliť každý...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.