V dnešnom pokračovaní voľného seriálu Víkendu chceme poradiť rodičom detí, ktoré majú problémy s výslovnosťou spoluhlások: t, d, n.
Podstatou artikulácie spoluhlások: t, d je vytvorenie záveru. Záver sa vytvára okrajom hornej plochy jazyka na podnebnej klenbe, a to vpredu na alveolách (alveola - výstupok na ďasne), po boku podkovite pokračuje popri koreňoch zubov dozadu v podobe úzkeho pásu. Potom nasleduje náhle zrušenie záveru v podobe explózie, krátkeho výbuchu. Čelusťový uhol je malý. Podnebnohltanový záver je utvorený. Pery sa na artikulácii nezúčastňujú. Artikulácia znelej spoluhlásky "d" sa líči od artikulácie neznelej párovej spoluhlásky "t" spoluúčasťou hlasu, tvoreného v hrtane kmitaním hlasiviek a okrem toho menšou silou záveru.
Artikulácia spoluhlásky "n" sa vyznačuje podobným záverom ako artikulácia spoluhlások - t, d. Záver je slabší ako pri znelých záverových hláskach. Explózia nie je taká výrazná ako pri ostatných explozívach. Najvýraznejším rozlišujúcim znakom spoluhlásky "n" (podobne ako spoluhlásky "m") je jej nosovosť. Pri jej artikulácii, tak ako pri artikulácii všetkých nosových hlások sa zúčastňuje aj znenie hlasu. Má charakteristické zafarbenie.
Výslovnosť spoluhlásky "n".
Dieťaťu dáme vyslovovať predĺžené -m- pri odialených perách, pričom je hrot jazyka pritisnutý na ďasná za hornými rezákmi. Ozve sa "n". Upozorňujeme na nosnú rezonanciu.
Slová na cvičenie fonematického sluchu: noc-moc, konár-komár, Jana-jama, pena-päta, ľanový-ľadový, nos-los, nože-kože, banan-baran, atď.
Prípravné artikulačné cvičenie
Pri spustenej sánke vykonáva jazyk pohyb striedavo raz k horným, raz k spodným ďasnám. Špičkou jazyka dieťa tisne na rôzne miesta tvrdého podnebia. Špičkou jazyka dieťa oblizuje tvrdé podnebie od predných horných rezákov dozadu a späť.
Dieťa nafukuje líca a zadržuje vzduch v dutine ústnej štyri až päť sekúnd s následným vydychovaním cez nos bez zmeny polohy pier.
Zvuky: Hrozíme - no, no, no. Zvolávame sliepky - na, na, na.
Slová: - nám noha, nová, nota, nos, noc, nohavice, ľan, on, von, jeden, pán, bubon, balón, Tono, Lena, Hana, Helena, Dana, Jana, Jano, lano, Vilo, koleno, poleno, kino atď.
Vety: Dana a Hana idú von. Jano má bubon a balón. Tono ide do kina. Jeden pán kupuje noviny. Lenu bolí noha.
Riekanky:
Žblnky, žblnky,
bežia vlnky,
na tých vlnkách
plávu člnky.
Pršalo zvečera
ninini,
umokli svrčkovi
periny.
Na záver deti vyhľadávajú slová na spoluhlásku "n" v Šlabikári, deti druhého a vyššieho ročníka zase v Čítanke pre ten-ktorý ročník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.