za štúdium popri zamestnaní, štát, hoci nemá financie na navýšenie rozpočtov, trvá na bezplatnom štúdiu. "Toto bol kameň úrazu, ktorý vláda odmieta, ale raz sa k tomu bude musieť vyjadriť. Ani poplatok 5-tisíc korún, ktorý doteraz platili naši študenti na základe vzájomnej dohody nebol taký, aby spôsobil problémy. Dokonca sme ho dokázali aj korigovať, alebo v sociálnych prípadoch aj odpustiť. Ak tento príjem nebude, nebude mať kto učiť poslucháčov, lebo pri napätých úväzkoch nikto nepríde v piatok večer, alebo v sobotu učiť zadarmo," povedal včera novinárom prorektor pre vedu a doktorandské štúdium na Prešovskej univerzite (PU) prof. Vladimír Leško a dodal, že na rozdiel od iných univerzít, PU nevytvárala eseročky a nestanovovala, tak ako iné univerzity, 30-tisícový poplatok.
V tej súvislosti kvestor Ing. Igor Gula podotkol, že vysoké školy odovzdávajú merateľný výkon. Kým náklady na jedného vysokoškoláka na dennom štúdiu sa v rozpočte pohybujú okolo 40-tisíc korún ročne, na diaľkového predstavuje len 4-tisíc korún. "Boli by sme radšej, keby sme náklady mohli pokryť z rozpočtu. Treba si uvedomiť, že tu nejde len o mzdu učiteľa, ale aj ďalšie prevádzkové náklady, vrátane metodických pomôcok. Sme schopní sami regulovať ceny, veď každej univerzite ide o to, aby mala dosť študentov, ale teraz ich musíme odmietať pre nedostatočné kapacity aj zdroje," konštatoval. Pripomenul tiež, že fakulty ako právne subjekty vyberali tieto poplatky a aj s nimi hospodárili.
Na našu otázku, či akademická obec už uvažovala o jednotnom návrhu akéhosi rozpätia poplatkov, odpovedal záporne. Dodal, že nie je jednoduché stanovovať hranice, lebo každá fakulta má iné potreby a požiadavky. Napokon, aj na PU boli rozdiely. Kým Bohoslovecká fakulta stanovila poplatok za semester na 5 tisíc, Filozofická na 9 a Fakulta prírodných a humanitných vied od 10 do 15 tisíc korún. Ani tieto poplatky však neriešia náklady na prevádzku či potrebu vytvorenia fondov na opravy. Podľa jeho slov, v súvislosti s opravami eviduje požiadavky na 34 miliónov korún, ale nájsť zdroje je vždy zložitým procesom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.