Zimného štadióna Dušana Toporcera dozvedel, že v ich objekte došlo k úniku čpavku a požiadal ho, aby urobil všetky opatrenia na evakuáciu školy. Tá sa totiž nachádza v krízovom pásme. Potom už všetko nasledovalo v rýchlom slede. Riaditeľ zvolal krízový štáb školy a krátko potom sa do každej triedy niesol jeho hlas, ktorý oznamoval, že v dôsledku úniku nebezpečnej látky, musia žiaci spolu s personálom urýchlene opustiť objekt.
Čakali sme dupot detských nôh na schodištiach a paniku, ale nestalo sa. Žiaci s učiteľmi pomaly s vreckovkami na ústach a v skupinkách vychádzali oboma vchodmi školy a obzerali sa za sanitkami so spustenými sirénami. Na tvárach detí sa skôr než strach zračilo šibalstvo. Vedeli, že ide o cvičenie.
O pár minút neskôr zaznela výstražná signalizácia aj na štadióne. Trénujúci žiaci na ľadovej ploche boli chvíľu zmätení, ale potom odhodili hokejky, vyzuli sa a rýchlo bežali vonku. Medzičasom prihrmeli sanitky a naložili „priotrávených" športovcov. Personál štadióna v dýchacích odevoch uzavrel východy a kým jedna skupina požiarnikov na seba navliekala ochranné odevy, druhá prúdom vody vytvárala clonu, aby sa čpavok rýchlo nešíril. Zásobáreň čpavku v objekte totiž nie je maličkosť. V celom systéme je asi 6 ton čpavku, čo by v prípade úniku pri poruche, alebo sabotáži stačilo na otravu polovice mesta. Zóna ohrozenia závisí od smeru prízemného vetra, ale do začiatku zásahu by reálne mohli do ovzdušia nekontrolovane uniknúť asi 2 tony čpavku. V stave ohrozenia zdravia by teda boli ľudia v okruhu 150 metrov. Keby sa však nachádzali v 50-metrovej vzdialenosti, alebo priamo na štadióne, následky by boli smrteľné. Medzičasom znelo z amplióna upozornenie obyvateľom ulice Pod Kalváriou, študentského domova Prešovskej univerzity, teda civilnému obyvateľstvu, aby opustili svoje príbytky kvôli mimoriadnej udalosti.
Na štábnom cvičení nechýbali ani zástupcovia ďalších súčinnostných organizácií ako je polícia, SAD, MHD, ktorí by pri reálnom ohrození zabezpečovali evakuáciu obyvateľov. Hoci ešte nepoznáme komplexný výsledok, ešte počas cvičenia sme oslovili zastupujúceho riadiaceho cvičenia, inak zástupcu prednostu Okresného úradu (OÚ) v Prešove Petra Jergeho a opýtali sa ho, ako je spokojný. "Vyhodnocovať budeme hlavne súčinnosť jednotlivých zložiek pri odstraňovaní následkov mimoriadnej udalosti v objektoch. To, čo sa dialo doteraz, bol metodický nácvik po vyhlásení predbežných opatrení Radou obrany okresu Prešov. Hlavnou úlohou bolo preveriť súčinnosť rôznych subjektov hospodárskej mobilizácie, štátnej správy a samosprávy v prípade vyhlásenia predbežných opatrení Radou obrany štátu," uviedol.
Cvičenie koordinoval vedúci odboru civilnej ochrany na OÚ Jozef Čorba, a keďže sme sa presvedčili ako bedlivo pozoruje priebeh, oslovili sme ho: "Hoci takéto cvičenia organizujeme pravidelne, súčasná situácia na medzinárodnej scéne podčiarkla potrebu realizovať ich a zladiť činnosť jednotlivých zložiek záchranného systému s činnosťou okresného a mestského úradu. Čo sa týka súčinnosti, našli sa chyby, napríklad neohlásené zmeny telefonických kontaktov," konštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.