Juraj Alner, šéf slovenskej sekcie Asociácie európskych novinárov a člen výkonnej rady asociácie. Prezentoval sa prednáškou na tému Budúcnosť Európskej únie.
„Táto organizácia existuje 40 rokov a združuje štáty dnešnej Európskej únie, po zmene štatútu aj asociované krajiny. Slovensko je členom asociácie od roku 1993. Asociácia európskych novinárov je registrovaná v Bruseli podľa belgických zákonov a združuje žurnalistov, ktorí sa snažia pozitívne písať o európskej integrácii," uviedol Juraj Alner, ktorý v roku 1998 získal európsku novinársku cenu udeľovanú Európskou komisiou na návrh Asociácie európskych novinárov.
„Výrazný vplyv na budúcu tvár Európy majú nie politici a vlády, ale občania a verejná mienka. A najväčší vplyv na verejnú mienku majú médiá," povedal na margo budúcnosti EÚ J. Alner a v tejto súvislosti zdôraznil, že „veľké denníky či televízie, ktoré informujú o takzvaných veľkých témach nemajú veľký dosah na občanov. Omnoho väčší vplyv majú regionálne médiá".
Podľa jeho slov občanov nezaujíma načo je EÚ ako celok, ale konkrétne výsledky, napríklad výstavba financovaná z fondov EÚ.
Európska únia je považovaná za inštitúciu s prebujnelým byrokratickým aparátom. Eurooptimista Juraj Alner si to však nemyslí: „Ten aparát nie je väčší než v jednotlivých členských štátoch."
Ako skonštatoval, postupne sa zvyšuje vplyv Európskeho parlamentu, teda inštitúcie, kde sú poslanci volení priamo občanmi, nie delegovaní svojimi krajinami. Doteraz prevládal skôr vplyv Rady Európy zloženej zástupcov jednotlivých členských štátov.
Zaujímalo nás, čo považuje Juraj Alner za jednotiacu ideu Európskej únie, keďže názory na túto vec sa v odbornej i laickej verejnosti značne rozchádzajú.
„Hľadáme spoločné hodnoty. Vyplývajú z histórie, ktorá však bola v Európe plná bojov a vojen. Jedna zo základných ideí preto je, že krajiny združené v Európskej únii nesmú viesť medzi sebou vojnu," skonštatoval J. Alner, ktorý dodal, že je zrejmé, že ak by nebola európska jednota, bolo by ťažké vyhnúť sa niektorým konfliktom. Zdôraznil, že hľadanie jednotiacich hodnôt je postupný proces. Podľa jeho slov sa nedeje podľa modelu zjednotenia amerických štátov, ale opačnou cestou. „Hovoríme tomu jednota v mnohosti".
Juraj Alner upresnil, že všetky krajiny pritom musia spĺňať rámcové kritériá. V Európskej únii sa postupne prehlbujú znaky štátnosti a „čím sú silnejšie vzťahy vo vnútri, tým je ťažšie prijímať nové krajiny".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.