zabezpečili, a ako nám zdôraznil predseda regionálnej Asociácie súkromných lekárov pre Prešov a Sabinov Dušan Lipták, organizačne sa pripravili na všetky alternatívy. Podľa jeho slov, sa v primárnej sfére pripojili k protestu všetci, v sekundárnej asi na 80 percent. V praxi to znamenalo, že pacienti mohli v prípade potreby vyhľadať pohotovostné služby, vrátane ošetrenia v odborných ambulanciách.
Počas sanitačných dní mali upratať svoje pracoviská, prípadne vymaľovať ambulancie, a tak sme sa včera chceli presvedčiť, či je to pravda. Navštívili sme zdravotné obvodné stredisko v obchodnom komplexe Centrum na sídlisku III. v Prešove, kde je väčšina súkromných ambulancií. Čakárne boli prázdne a takmer na všetkých dverách sme si mohli prečítať oznam so zdôvodnením, prečo a dokedy nebudú ordinovať a kde môžu pacienti v naliehavých prípadoch hľadať ošetrenie. Na jednej z gynekologických ambulancií sme však našli odkaz aj v takomto znení: "Zavoláme si pôrodnú babu, ako v 19.storočí. Ďakujeme, vaše pacientky."
Skúsili sme zaklopať. Otvorili sa pred nami len jedny dvere a to ambulancie praktickej lekárky pre dospelých Barbory Konečnej. "Robila som veľké upratovanie. Počas roka nemám času na dôkladnejšie uloženie materiálu, skontrolovanie doby expirácie liekov a zaznamenanie do zoznamu. Jednoducho všetky bežné postupy, pri ktorých ma zvyčajne vyrušia pacienti," povedala nám zdravotná sestra Mária Rokošná. Na inom stredisku, na Levočskej ulici, sme zažili podobnú atmosféru. Tentoraz nám otvorila pediatrička Tatiana Haláková a tú sme so sestrou zastihli pri posledných úpravách po maľovaní v ambulancii. "Pripojili sme sa k protestu preto, že Ministerstvo zdravotníctva SR odmietlo pristúpiť na náš návrh kapitácie a cenu bodov. Každý lekár sa mohol slobodne rozhodnúť, či sa pripojí, prípadne čo bude počas sanity robiť. Našich pacientov sme upozornili, že nebudeme dva dni ambulovať, ale môžu požiadať o radu telefonicky, prípadne vedia, kedy budem slúžiť na pohotovosti. Napokon, viacerí pediatri sa postupne vystriedajú na pohotovosti, aby bola zabezpečená celých dvadsaťštyri hodín. Prebrali sme aj hlásenky o novorodencoch a možno pôjdeme aj na návštevy. Jednoducho, nemáme pocit, že by sme leňošili," vysvetlila nám T. Haláková.
Na otázku, ako by sa odrazila nezmenená kapitácia konkrétne na starostlivosti o pacientov v obvode, nám odpovedala, že bojujú o navýšenie, lebo ceny sa nemenili od roku 1995. Na druhej strane, keby ostala výška kapitácie na terajšej úrovni, to by bola ešte lepšia alternatíva, hoci by boli bez valorizácie. Ministerstvo však navrhuje minimálne ceny bodov a minimálne kapitácie a hoci isté rozpätie existuje, zdravotné poisťovne, keďže nemajú dosť prostriedkov, by si vybrali dolnú hranicu. Podľa jej slov, každá ambulancia by išla s platbami o tretinu dole a pre pediatrické by to znamenalo doslova likvidáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.