záležitosťou zväčša len zanietencov a ozývajú sa výčitky, že štát ju málo podporuje. Takáto výčitka zaznela aj z pódia Šaffovej ostrohy v Dlhom Klčove v okrese Vranov nad Topľou.
Vedúci odboru regionálneho rozvoja Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Vladimír Bodnár má na podporu štátu miestnej kultúry iný názor: "Je smutné, že táto výčitka odznela práve na Šaffovej ostrohe. Pravda je úplne iná. Veď len v tomto roku dostala obec Dlhé Klčovo z fondu Pro Slovakia na úpravu kultúrneho domu 40-tisíc korún a na samotnú súťaž 75-tisíc, teda spolu 115-tisíc korún. Možno práve tu je dobre si povedať, že fond kultúry Pro Slovakia je štátny. Takže samozrejme obce už potom nemôžu očakávať prostriedky z okresného úradu, ktorý je tiež štátny."
Štát v okrese Vranov nad Topľou podporil úpravu niektorých kultúrnych domov, poskytol príspevky na činnosť súborom, podporil jednotlivé kultúrne podujatia ako napríklad Gaštanček, Zborové slávnosti a podobne. Z iniciatívy okresného úradu prostredníctvom Regionálneho združenia Nové milénium bude vydaný zborník pesničiek z vranovského regiónu z archívu Štefana Kocáka. Zborník dostanú školy, aby deti mali možnosť oboznámiť sa s kultúrnym dedičstvom svojho regiónu. Okres Vranov nad Topľou tohto roku dostal na 26 projektov miestnej kultúry 840-tisíc korún. Je to najvyššia finančná čiastka za posledné roky, keď v roku 2000 okres dostal na tieto účely 750-tisíc korún a v roku 1999 330-tisíc korún.
Existuje však mienka, že do roku 1998 štát dával na rozvoj miestnej kultúry viac. "Čísla však neklamú. V roku 1997 náš okres dostal 'až' dvadsaťtisíc korún a v roku 1998 to bolo 77 tisíc korún. Ostatné prostriedky dávala predchádzajúca vláda cez ministerstvo kultúry do čiernych dier typu filmu Pribina, ktorý sme dodnes nevideli, na busty politických vodcov, na výlety vedúcich funkcionárov do Austrálie či Južnej Ameriky. Iste, časť prostriedkov išla aj na miestne odbory Matice slovenskej," oponoval V. Bodnár.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.