nezamestnanosti na Slovensku. Na VPP totiž môžu byť dlhodobo nezamestnaní zaradení len na dobu troch, šiestich alebo dvanástich mesiacov. Obce a mestá, ktoré využili tento program na riešenie svojich dielčích potrieb, si ho však pochvaľujú. Radí sa medzi ne aj okresné mesto Svidník, kde od augusta minulého roka do začiatku októbra zamestnali na VPP 116 dlhodobo nezamestnaných. Medzi nimi bolo aj 80 Rómov.
Zaujímavá je aj štatistika vekového zloženia týchto zamestnancov vo Svidníku, keď na VPP v tomto meste najviac - až 44 - zamestnali ľudí vo veku od 30 do 40 rokov. Ďalšou najpočetnejšou vekovou skupinou boli ľudia od 40 do 50 rokov, z ktorých na VPP vo Svidníku zamestnali 28. Ešte výrečnejšou je štatistika o vzdelaní týchto pracovníkov, keď so základným vzdelaním medzi VPP pracovníkmi bolo 78 ľudí. Z toho vyplýva, že čím nižšie vzdelanie a vyšší vek, tým je mizivejšia možnosť uplatniť sa na trhu práce. Mestská samospráva zamestnancov na VPP využila najmä na pomocné práce pri drobných rozvojových akciách. Zamestnanci na VPP výrazne pomohli aj mestskej organizácii Technické služby. Tá má po úsporných opatreniach 50 pracovníkov a v jednom mesiaci im vypomáhalo 49 zamestnancov na VPP.
"Hodnotíme prácu zamestnancov na verejnoprospešných prácach veľmi dobre. Viem, že sú aj negatívne skúsenosti, ale treba si uvedomiť, že väčšinou ide o ľudí so základným vzdelaním. Niektorí nepracovali desať rokov a niektorí vôbec. Týchto prípadov nie je veľa, ale pri riadení týchto pracovníkov je potrebný špecifický prístup. Treba im dávať úkolovú prácu a často kontrolovať," uviedol pre náš denník zástupca primátora mesta Svidník Ján Holodňák. Ekonomický prínos zamestnancov na VPP nedokázal vyčísliť, pretože mestský úrad sa tým nezaoberal. Pokiaľ by si ale vykonanie týchto prác objednali u nejakej firmy, určite by ich to vyšlo na viac než na 329 tisíc korún, ktoré mesto za obdobie od minuloročného augusta zaplatilo na stravnom pre zamestnancov na VPP.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.