služby. V budove michalovskej polikliniky ľudia mlčky a so sklopenými pohľadmi postojačky vyčkávali, kedy prídu na rad. Nemali si kde sadnúť, hoci čakárne na poschodí zívali prázdnotou a lavíc na sedenie bolo hocikoľko. Stačilo iba, aby sa niekto bol postaral o to, aby aspoň dve z nich na dva dni poputovali na prízemie. "Nechcem sa k tomu vyjadrovať, ale každý hovorí, že mu ide o pacienta. Aj ministerstvo aj lekári. Keď im o všetkým o nás ide, prečo tu musíme takto vyčkávať", pýta sa staršia pani a mávne rukou vraj nad takým poriadkom. Ošetrenie na lekárskej pohotovostnej službe pokračovalo relatívne rýchle, avšak radom sa nedalo zabrániť.
Oba dni protestu ukázali, že súkromní lekári v okresoch
Michalovce a Sobrance sú naozaj jednotní. Na michalovskej poliklinike, s výnimkou II. internej ordinácie, na všetkých viseli oznamy o a sanitačných dňoch. "Možno, že už by sme sa mali zorganizovať aj my, pacienti. Ministerstvo sa raz dohaduje s lekárňami, potom so zubármi, teraz s ambulantnými lekármi a na nás, pacientov, každý kašle, ale všetci vraj chcú iba naše dobro. Tak už nech konečne v tomto štáte sa niekto postará o poriadok. Platím si zdravotné poistenie a za svoje peniaze chcem dostať kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Čo sme v Afganistane?" , rozčuľuje sa asi štyridsaťročný muž, čupiac pred ambulanciou lekárskej pohotovostnej služby. Drží sa za žalúdok a nemá chuť sa s nikým vybavovať. Snažili sme sa mu poradiť, že lekársku pomoc mu určite poskytnú aj v nemocnici, že možno by sa mal radšej vydať tam.
Najbližšie dni ukážu, či protesty lekárov budú pokračovať, alebo sa s vedením rezortu dohodnú. Najbližšie by sa totiž Asociácia súkromných lekárov mala stretnúť s predstaviteľmi MZ SR začiatkom budúceho týždňa. Tí však, podľa doterajších vyjadrení, nemajú v úmysle nátlaku ustúpiť.
Autor: luk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.