interview s týmto vicepremiérom.
Váš minister P. Magvaši prekvapil verejnosť vyhlásením,
aby sa privatizácia 49-percentného balíka akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) udiala až vtedy, keď na ňu bude celospoločenský konsenzus. Bol to jeho osobný postoj alebo názor vedenia SDĽ?
- SDĽ zohrala významnú úlohu v súvislosti s konštituovaním zákona o veľkej privatizácii. Ten pôvodne predpokladal, že sa bude privatizovať sto percent akcií strategických podnikov. V konečnom dôsledku to bola SDĽ, ktorá trvala na zachovaní majoritného podielu štátu, čo sa napokon aj podarilo. V súčasnosti je to tak, že boli schválené projekty týkajúce sa privatizácie SPP. Nikto z nás a ani minister Magvaši vôbec nespochybňuje, že by sa malo sprivatizovať 49 percent akcií. Pán minister vo svojom osobnom názore len vyjadril svoj postoj k tomu, aké metódy by pri tejto privatizácii mali byť použité.
Prečo sa SDĽ tak zrazu začala zaujímať o privatizáciu SPP?
- A prečo nie? Myslím, že je namieste, ak naša strana venuje pozornosť takýmto strategickým otázkam. Navyše SPP je sám strategický, a preto podľa nášho názoru nepotrebuje žiadneho strategického investora. V podstate ide len o to, nakoľko dokážeme túto rozhodujúcu slovenskú firmu napojiť na širokospektrálne siete a nakoľko z toho v budúcnosti bude Slovensko vedieť vyťažiť.
Stotožňujete sa so stanoviskami politikov z SDKÚ a DS, že každý podobný výrok, ako prednedávnom mal minister Magvaši, stláčajú cenu SPP o niekoľko miliárd korún?
- Nie. Takéto ich výroky sa mi zdajú veľmi neopodstatnené a považujem to za osobný názor týchto pravicových politikov. Samozrejme, že cena je veľmi dôležitá. V prípadoch privatizácie Slovenskej plavby a prístavov (SPaP) alebo Piešťanských kúpeľov však boli kvôli nízkej ponúkanej cene vyhlásené nové tendre. Ak dôjde pri predaji SPP k podobnej situácii, som presvedčený, že 49-percentný podiel FNM v tomto podniku nemusíme predávať.
Ak sa SPP nepredá, z akých peňazí sa potom naštartuje reforma systému dôchodkového zabezpečenia, ktorú má pod palcom práve minister Magvaši?
- Peniaze na jej odštartovanie určite nájdeme. Prečo by sme nemohli vyhlásiť nový tender, z ktorého by vzišla aj nová cena? Považujem to za normálne a pozitívum tejto vlády, že to dokázala už dvakrát urobiť v prípade Piešťanských kúpeľov a SPaP. Predchádzajúce Mečiarove vlády to však nikdy nedokázali...
V posledných dňoch sa nielen vo vláde vedie dosť veľká diskusia o výklad zmluvy s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj kvôli predčasnému odstaveniu elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach...
- Pokiaľ ide o odstavenie tejto elektrárne, vláda o ňom prijala ešte v roku 1999 uznesenie o riešení sociálno-ekonomických a politických dopadov v tejto oblasti. V súčasnosti je taká situácia, že nič sa nemení na dátume jej odstavenia, ktorý sme verejne prisľúbili. Súčasne pripravovaná rámcová zmluva len otvára priestor na zabezpečenie financovania odstavenia alebo prípadného vypnutia týchto reaktorov.
Podľa dohody vlády SR a EÚ by mal byť prvý blok V-1 odstavený v roku 2006 a druhý v roku 2008. Budú to rešpektovať aj ministri za SDĽ?
- Oba tieto dátumy neboli nikdy z našej strany spochybnené...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.