ani hollywoodski filmári," začal svoju prednášku P. Paul Miller. Tento starší korešpondent FSN v Paríži a spolupracovník Hlasu Ameriky bol hosťom piatkového workshopu predposledného dňa Medzinárodného festivalu lokálnych televízií na tému: 'Médiá v novej vojne'.
Ako povedal: "Televízia niekedy slúži teroristom vlastne ako nástroj. Vysielame všetko, čo povie Al Kaida, a potom to preberajú aj ďalšie stanice. Bez nás by teroristi ani nemohli jestvovať. Keď padne v lese strom, nikto ho nepočuje. Keď sa informácia nedostane k ľuďom, stráca význam. Ale aj my zavše robíme akčné filmy, kde tečú potoky krvi a vyrábame supermanov, ktorí zrovnajú všetko so zemou, aby zachránili svet. Teraz však na to nemá nikto žalúdok. Čo urobila televízia 11. septembra? Poskytla ľuďom zábery, ktoré sa im vyryli do pamäti na celý život. Sťaby všetci vošli do tej istej obývačky, sadli si za ten istý televízor a sledovali na každom kanáli tie isté udalosti." Podľa neho však médiá môžu rovnako vyvolávať hystériu. "Často zbytočne ľudí strašíme. Verejnosť je silno ovplyvená tým, čo počuje a vidí na obrazovke."
Útok na WTC a Pentagon vyvolal množstvo sprievodných javov: krízu na burze, obrovské straty leteckých spoločností, ba výnimkou nebol ani televízny priemysel. "Napríklad sieť CBS mala obrovské straty na reklame. Koľko? Okolo 120 miliónov dolárov. Bolo by nemiestne vysielať medzi zábermi padajúcich mrakodrapov reklamu na zubnú pastu a čistiace prostriedky. Drahé bolo aj mimoriadne vysielanie. Len v New Yorku vyšlo stanice na 12 milónov dolárov. Okamžite z vysielania odstránili filmy, kde boli zábery Manhattanu a dvojičiek. Ihneď zaregovali aj miestne stanice. V Novom Mexiku vysielali rozhovor s rodinou, ktorá nemala správy o svojom otcovi. Ten sa mal nachádzať v Novom Yorku, ale nepodával o sebe správy. Isteže, osud konkrétnych ľudí, ktorých sú tisícky, zarezonujú lepšie, ako neosobné všeobecné zábery. Miestne vysielanie nabralo na dôležitosti. Objavovali sa správy typu: konkrétni ľudia hľadajú ľudí. Nazdávam sa, že to napomohlo lepšie porozumieť tejto tragédii," uviedol P. Paul Miller.
Aj na Slovensku, vzdialenom od miesta tisícky kilometrov, mali tieto udalosti miestny dosah. Global, ale aj iné televízie, vysielali informácie o našich ľuďoch, ktorí boli v blízkosti WTC, alebo v ňom dokonca pracovali.
Záverom zdôrazdnil, že americká vláda nedoporučila médiám vysielať prevzaté zábery s Bin Ladinovými prejavmi, keďže môžu obsahovať odkazy jeho bojovníkom, roztrúseným po Európe a USA. Preto takéto šoty treba vysielať osobitne upravené. Mimochodom, médiá sa tiež môžu stať terčom útoku: medzi lietadlami, ktoré sa mali stať živými nástrojmi skazy, boli aj dve ďalšie. Jedno smerovalo na Atlantu a podľa P. Paula Millera, malo zasiahnuť práve sídlo nenávidenej stanice CNN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.