Peterburgu získali titul majstrov sveta v akrobatickom rock and rolle. V závere septembra štartovali na majstrovstvách starého kontinentu v nemeckom Riese neďaleko Drážďan. Aj pobyt v tejto časti sveta im priniesol výrazný úspech, keď znova vystúpili na najvyšší stupienok a opäť triumfovali v juniorskej kategórii. Nuž a inak tomu nebolo ani na celoslovenskom podujatí, ktorého dejiskom bol ich rodný Trebišov. Týchto dvoch šampiónov sme nedávno zastihli na tréningu materského klubu Gymrock Trebišov, tento klub už dva roky pôsobí pri TJ Sokol. Ich trénerku Annu Prezbruchovú sme požiadali o rozhovor.
Na májovom svetovom šampionáte ste sa vy osobne kvôli finančným ťažkostiam nezúčastnili. Na majstrovstvách Európy ste však už nechýbali. Akým spôsobom podujatie prebiehalo?
Samotný šampionát sa konal 29. Septembra v športovom centre v Riese. Ide o mohutný športový komplex s komfortným vybavením, kde sa dajú prevádzať viaceré športové odvetvia. Diváci mali možnosť vidieť nespočetné množstvo tanečných párov, keďže majstrovstvá juniorov a žiakov prebiehali súbežne. Okrem toho, svoje umenie ukazovali aj seniori v rámci Svetového pohára A kategórie.
Čo by ste povedali na margo systému súťaží, boli nasedené páry z rebríčka?
Páčilo sa mi, že organizátori nerobili žiadne rozdiely medzi juniormi a žiakmi. Páry nasadené neboli, čo znamená, že všetky začínali súťažiť prvým kolom. Potom nasledovali druhé a finálové. Tento systém platil pre všetky vekové kategórie.
Nuž a ako si počínali majstri sveta Alenka a Dušan?
Zo základného kola postupovali ako tretí najlepší tanečný pár. Alenku sužovali problémy s trieslom a aj preto ich predbehli Švédi a Rusi. Tesne pred nástupom na parket plakala a vyhlasovala, že to nezvládne. Mali sme aj ďalšiu patáliu narýchlo sme zošívali roztrhnutý kostým. Prikázala som im nech nejdú naplno, aby ste ma však lepšie pochopili išli tak, aby si vybojovali právo účasti v ďalšom kole t. j. účasť v prvej sedmičke. Potom sa už dostali do prevádzkovej teploty, aj Alenkine triesla sa umúdrili a tak tancovali skutočne na plné obrátky. Pred tretím finálovým kolom dostali jasné inštrukcie tancovanie na sto percent, skrátka tak, aby skončili na vedúcej priečke, čo sa im napokon aj podarilo.
Ako ich hodnotila porota?
Z logických dôvodov boli obaja hodnotení najvyššími známkami. Alenka toto prvenstvo prežívala veľmi svojským spôsobom, rozbehla sa cez celé pódium k členom poroty, ktorých vyobjímala a vybozkávala. Týmto sympatickým gestom pritiahla na svoju stranu publikum v športovej hale, ktorej jej nadšene aplaudovalo.
Ako ste prežívali tento nevšedný úspech?
Moja radosť bola obrovská. Umocnili ju gratulácie trénerov z iných krajín. Niečo podobné som si na slovenských súťažiach zatiaľ nevšimla.
Váš Gymrock mal na Svetovom pohári A kategórie aj seniorske zastúpenie. Ako sa im darilo?
Staršia dcéra Mirka a jej partner Ivo Demjanovič tancovali svoju kategóriu po prvýkrát v rámci Svetového pohára. V podstate ide o nový tanečný pár, ktorý jestvuje len štyri maximálne päť mesiacov. V tomto smere veľmi oceňujem pomoc reprezentačných trénerov Pelikána a Kočiša, vzhľadom na to, že sa jedná o typ vysokej akrobacie. Na to, že Mirka s Ivom absolvovali podujatie takéhoto rangu po prvýkrát nedopadli zle, aj 30. miesto sa cení. Svoju rolu zohrala v každom prípade aj tréma, veď zápoliť pred toľkými ľuďmi nie je každodennou vecou.
V prvú októbrovú sobotu bol Trebišov dejiskom Majstrovstiev SR v akrobatickom rock and rolle. Koľko zástupcov mal váš klub?
Čo sa týka detskej kategórie, mala viac než solídnu úroveň. Predstavilo sa na nej celkove 21 párov, pričom my sme mali v ohni štyri želiezka. Najlepšie si viedli Mirka Halušková a Jakub Kmec, ktorým v konečnom účtovaní patrila tretia pozícia.
Mali ste zastúpenie aj medzi žiakmi?
Medzi žiakmi bolo azda aj najviac párov. Náš Gymrock reprezentovali tri páry. Ich výsledky rozhodne neboli najhoršie umiestnili sa od 11. po 21. stupienok.
V juniorskej kategórii sa očakávalo, že Alenka s Dušanom potvrdia skvelú formu s Petrohradu a Riese.
Ich vystúpenie som prežívala najemotívnejšie. Obávala som sa neobhájenia triumfov z predchádzajúcich podujatí. Mala som strach pred rozličnými intrigami a kadejakými špekuláciami. Dokonca som uvažovala o tom nenastúpení klubu na súťaže. Chcela som predísť sklamaniu mojich zverencov. Na domácom pódiu sa tancuje určite najťažšie.
Porota mala pri známkovaní značne výkyvy. Postrehli sme, že jeden rozhodca im udelil jednotku a hneď ďalší šestku a sedmičku. Je to vôbec normálne?
Viem na čo narážate, rozhodkyňa Miščáková evidentne nadŕžala svojmu klubu. Ináč, bola som veľmi zvedavá na ľudí, ktorých dá zväzový orgán do poroty. Jestvujú isté skupiny porotcov, ktorí radi posúvajú niektoré tímy. No a môj komplexný názor na výkon poroty?
V jej radoch zavládla objektívnosť, samozrejme až na zopár výnimiek.
Aké súťaže vás čakajú v blízkej budúcnosti?
V sobotu 13. októbra máme na programe Svetový pohár v Kyjeve. O pár týždňov, presnejšie 10. novembra nás neminie svetový super extra pohár, ktorý sa uskutoční v Mníchove. No a 17. Novembra príde na rad Slovenský pohár.
Náš dovetok: Je na škodu veci, že na slovenských majstrovstvách sveta ani raz nezaznela melódia štátnej hymny. Patrilo by sa… Ani sa nám nechce veriť, že v Trebišove chýbajú stupne víťazov. Vari ich niekto ukradol? A ani miestnosť nebola ktovieako veľká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.