rómskej menšiny na Slovensku. Csáky si nemyslí, že vláda alebo občania by sa mali znepokojovať takouto správu. Zastáva názor, že správa skôr škodí tým, ktorí ju takýmto nie profesionálnym spôsobom pripravili.
"Uznám, že na Slovensku sa tak ako v každej spoločnosti objavujú črty intolerancie, ale je tu úplne jednoznačný postoj vlády, ktorá sa snaží čeliť týmto snahám," spresnil vicepremiér. Csáky si nemyslí, že vyhlásenia slovenských politikov sú nevhodné, pretože "poslanca Víťazoslava Morica alebo iných členov SNS v žiadnom prípade nemôžeme považovať za reprezentatívnu vzorku slovenských politikov".
Csáky je ochotný diskutovať o správe OSI, pričom je presvedčený, že EÚ ako aj Európsky parlament a komisia majú veľmi presné informácie o situácii v slovenskej spoločnosti. "Nechcem tvrdiť, že nemáme problémy. Tie existujú, ale v žiadnom prípade nemôžem súhlasiť s takou jednoznačnou interpretáciou, ako je to uvedené v tejto správe," dodal.
Open Society Institute, mimovládna organizácia financovaná Georgeom Sorosom a koordinujúca svoje aktivity z Budapešti, vo štvrtok zverejnila správy z monitoringu postavenia Rómov a nezávislosti súdnictva v desiatich kandidátskych krajinách. V stredu správy predložila Európskej komisii, ktorá na ne bude prihliadať pri vypracúvaní pravidelných hodnotiacich správ o pokroku uchádzačov na vstup do únie. Podľa predmetnej správy existuje na Slovensku diskriminácia a segregácia rómskej menšiny, názory politikov majú často rasistický charakter a drvivá väčšina verejnosti má k Rómom diskriminačný prístup. Prináša celý rad konkrétnych príkladov od údajnej sterilizácie rómskych žien na gynekologických oddeleniach po roku 1990 cez umiestňovanie rómskych detí do osobitných škôl až po rasistické vyjadrenia verejných predstaviteľov, medzi ktorými dominuje výrok istého starostu z roku 1999, podľa ktorého "treba všetkých Rómov vystrieľať".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.