byť životu nebezpečný," zavolal nám do redakcie, istý obyvateľ Húskovej ulici. Táto informácia nás nenechala ľahostajnými a ihneď sme sa včera ráno, na túto lokalitu išli pozrieť. A skutočne. Za blokom na Húskovej ulici sa šíril nepríjemný zápach plynu. Na mieste činu, sme však spozorovali aj pracovníkov Slovenského plynárskeho priemyslu (SPP), odštepný závod Košice. Tí akurát kopali jamy, a snažili sa nájsť závadu.
"Ešte nevieme, ako dlho to potrvá, pretože miesto musíme presne lokalizovať a urobiť patričné merania," ochotne nám prezradili. Ako dodali, začali pracovať dnes (včera) ráno.
Bližšie informácie sme získali od vedúceho prevádzky úseku miestnej siete SPP, závod košice Ing. Pavla Hrabčáka: "Prvý krát nám poruchu nahlásili vo štvrtok večer o 21.50 hod. So mnou sa dispečing spojil okolo polnoci. Ihneď sme preverili, či sa plyn nešíri do obytných blokov. Keďže v blokoch bolo čisto, objednali sme kopací mechanizmus na piatok ráno a naši zamestnanci začali odkopávať vrstvu zeminy, v tých miestach kde bol najväčší únik plynu. Pri práci, ale naďabili na kábel široký ako ruka, ktorý môže byť aj vysokonapäťovým káblom. Ak sa totiž vysokonapäťový kábel prerazí, môže zahorieť a vtedy už hrozí veľké nebezpečenstvo. Ihneď sme zavolali pracovníka na vytýčenie inžinierskych sietí, aby sme vedeli presne čo v zemi je. Plynové káble sú uložené v hĺbke dva až dva a pol metra. Po absolvovaní všetkých meraní, budeme v práci pokračovať."
Podľa slov P. Hrabčáka, nebezpečenstvo z unikajúceho plynu nehrozí, ak je pod kontrolou. "Zemný plyn je bez chuti a zápachu. Preto sa doňho pridáva tetrahydrotiofen, čo je zapáchajúca signalizačná látka. Tá nás upozorňuje na únik plynu. Ak plyn voľne uniká do voľného priestoru, nie je koncentrovaný a nebezpečenstvo nehrozí. Hrozilo by vtedy, ak by bol výron plynu veľmi veľký, čo nie je tento prípad. Plyn nasiakne do pôdy a mnohokrát je väčší zápach mimo úniku, keďže sa plyn dostane cez rôzne vzduchové komory v pôde inde. Preto najprv vrstvu zeminy odkopeme robíme merania, aby sme miesto uniku presne lokalizovali."
P. Hrabovčák nám tiež prezradil i postup v prípade nahlásenia poruchy: "Ihneď ako nám závadu nahlásia, konáme. Preto je nám divné, že ľudia, keď cítili plyn, nám poruchu nenahlásili skôr. Všetky hovory máme totiž nahrané na dispečingu. Ako som si u kolegov overil, naposledy bola v tejto lokalite hlásená závada 21. septembra minulého roku."
Taktiež nás aj našich čitateľov P. Hrabovčák na záver upozornil, na pravidelné jesenné previerky a merania svojich zariadení: "Vždy to robíme na jar a na jeseň. Preto očakávame v meste väčšie úniky plynu a máme i zvýšenú pohotovosť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.