meštianskeho domu v Spišských Vlachoch. Na koncerte v evanjelickom kostole vo Vlachoch vystúpilo netradičné zloženie skupín ako duo hráčov na afrických bongách z Popradu, Pas Mal hrajúci jazz z Košíc a Kukučie hniezdo z Ruska, ktoré sa predstavilo renesančnou hudbou podanou triom s flautou, bubnom a buzuki.
Tento koncert nebol prvou lastovičkou agentúry Scepus, ktorá chce osloviť aj domácich Vlašanov, aby sa aj oni zapojili do plánov vytvoriť na Spiši menšie centrá kultúrneho života a remesiel, ktoré budú slúžiť domácim, turistom a návštevníkom Spiša a koniec-koncov aj umelcom a remeselníkom, ktorí tu môžu tvoriť a vystavovať. Je toho naozaj veľa, čo sa stačilo udiať v Spišských Vlachoch. Dobrovoľníci z celého východného Slovenska od mája tohto roku na Spiš dochádzajú, pomáhajú pri rekonštrukcii domu a vytvárajú prostredie pre vznik Domu mladých umelcov. Chcú pritiahnuť pozornosť do danej lokality. A prečo práve tam? "Spiš bol v minulosti našou pýchou. Mestá, ktoré vznikli už v stredoveku, boli bohaté, mali mnoho výhod v obchodovaní a na daniach. Otvárali sa bane, ktoré domácim priniesli veľké zisky. O obchodovanie so zahraničím nebola núdza. V 20. storočí, najmä po druhej svetovej vojne, začal Spiš upadať. Došlo k multietnickému rozpadu miestnej komunity. Celý kraj schudobnel a zaostal," hovorí Peter Šeďo, hlavný tvorca nápadu a koordinátor tohto projektu. Zatiaľ má agentúra Scepus pre tento zámer v prenájme jeden dom vo Vlachoch. Druhý objekt, baroková sýpka, ktorú agentúra získala do dlhodobého bezplatného prenájmu od miestnej samosprávy, je v neďalekom Odoríne.
Keďže členmi združenia sú aj pamiatkári a architekti, snahou združenia je zachrániť ešte existujúce chátrajúce kultúrne pamiatky. Vybuduje sa tu raz živá gotická cesta? "Spiš ma očaril," pokračuje Peter, "najmä príroda, kultúrne pamiatky, mestečká, kostolíky... Všetko to má neopakovateľnú iskru. Myslím si, že na našich predkov na Spiši môžeme byť hrdí, pretože nám zanechali krásne a bohaté dedičstvo. Aká ale bude budúcnosť tohto kraja, je otázka, na ktorú si musíme odpovedať sami. Chýbajú tu pracovné príležitosti, chýbajú možnosti pre návštevníkov, ktorí by sa chceli o Spiši dozvedieť viac. Rád by som preto pritiahol pozornosť do tejto lokality. Je veľa umelcov a remeselníkov, ktorí majú chuť tu žiť, pracovať alebo vystavovať svoje práce. Nie je ľahké ale zviazať všetky tieto nitky dohromady."
Práce na dome začali v máji. Okrem pracovníkov z verejno-prospešných prác tam pomáhajú iba dobrovoľníci, priatelia, známi, ale aj ich rodičia. Je potrebné zrenovovať celý dom aj s dvorom, ktorý už 13 rokov nebol vôbec udržiavaný. "Dom bol úplne neobývateľný! Postupne sme zrekonštruovali niekoľko izieb, aby sme v lete mohli otvoriť umelecké plenéry pre umelcov a tých, čo si chcú vyskúšať niečo nové. Predovšetkým pre žiakov a absolventov škôl úžitkového výtvarníctva a iných umeleckých škôl."
Účastníci plenérov, ktorí na pár dní bývali v Dome mladých umelcov zdarma, sa mohli naučiť či zdokonaliť v keramike, kamenosochárstve, kováčstve alebo maľbe, pričom výsledky ich práce sa stali súčasťou obytných priestorov. Za veľký úspech považujú to, že po letnom plenéri v Dome mladých umelcov ostali natrvalo žiť a pracovať traja mladí umeleckí kováči, ktorí si v priestoroch dvora Domu mladých umelcov otvorili kováčsku dielňu.
"Bol by som rád, ak by ľudia vyšli z letargie, ktorá ešte trvá z nedávnej minulosti a aby si uvedomovali, že budúcnosť bude vytvorená iba vtedy, ak pridáme ruky k dielu. Za prelomový považujem budúci rok, kedy chceme otvoriť v turistickej sezóne v priestoroch dvora Domu mladých umelcov každodenné remeselno-umelecké trhy s ukážkami remesiel, divadelno-hudobnou produkciou, historickým šermom. Je to výzva pre všetkých, ktorí by chceli ukázať svoje umenie a zručnosti, a zároveň pre záujemcov z radov turistov. Spiš už nespí," tvrdí P. Šeďo
Autor: Miroslava Rybárová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.