Prešove poslanec Národnej rady SR Viliam Sopko.
Ako uviedol, SDĽ svojim pôsobením v súčasnej koalícií nesplnila predvolebné sľuby. Zauvažoval si, či je to dôsledok zle stanovených priorít vo vládnom programe, zlého výberu ministerských kresiel, alebo rozhodnutí, do ktorých sa nechali vtiahnuť. Spomenul privatizáciu strategických podnikov a bánk, tiež chystané zvýšenie ceny plynu i veku odchodu žien do dôchodku. "Skončíme na kríži, ako väčšina spasiteľov," poznamenal. Podľa neho však SDĽ ešte nie je dožívajúcou stranou a preto reformu treba urobiť veľmi rýchlo. Príležitosťou pre ňu má byť novembrový VII. zjazd SDĽ. Zároveň zdôraznil, že nemal by sa hľadať obetný baránok, lebo vinu za dianie v strane "nenesie len Jožko Migaš. Ak by tomu tak bolo, tak on je taký prezieravý politik, že by dokázal pre seba vyvodiť dôsledky".
Kritické, tvrdé a dokonca až emocionálne boli aj ostatné diskusné vystúpenia. Zaznelo ich vyše dvadsať. Všetky svedčili o tom, že SDĽ sa zmieta v problémoch. O slovo v diskusii napríklad požiadal aj Dušan Migaš. "To, čo sa v SDĽ deje je hon na bosorky," skonštatoval. Následne hovoril, že boj o mocenské pozície
v strane sa zviedol do roviny "ja a fabrika OZKN". Ako príklad útokov na seba spomenul novinové články týkajúce sa Devín banky. "Napísalo sa, že ja som bol posledným, ktorý z Devín banky vytiahol peniaze." Následne zdôraznil, že to nie je pravda, lebo okrem peňazí OZKN mu v Devín banke zostalo aj milión vlastných korún. Pokračoval tým, že v týchto dňoch jeho diskreditácia pokračuje. Povedal, že sa objavila informácia, že si zobral úver päťsto miliónov korún a skúpil pohľadávky Devín banky. "Tristo miliónov je základné imanie OZKN, čiže nikto by mi nedal úver päťsto miliónov. Takže komu toto vyhovuje?" - pýtal sa Dušan Migaš. Zároveň si aj sám dopovedal, obracajúc sa na prítomného Weissa: "Peter, ty si majster mediálnej politiky. No, táto strana potrebuje nielen inú perspektívu, ale aj rétoriku. Intelektuálnym vyjadrovaním nezískame ľavicový priestor."
Následne zauvažoval, či pod vedením Petra Weissa sa podarí SDĽ zjednotiť ľavicu na Slovensku. "Ja tvrdím, že nie." Napokon Dušan Migaš povedal, že počká na zjazd a zváži svoje ďalšie zotrvanie v strane. "Pod vedením súdruha Weissa sa nebudem môcť zapájať do diania v strane, lebo je to ako by som sedel na stoličke pľul na plafón a čakal až to na mňa spadne a potom sa utrel..."
Peter Weiss reagoval: "Dušan, ty si si tu pred 89 ľuďmi dovolil na moju adresu urobiť rôzne obvinenia. Ja nie som majiteľom žiadnych novín, vybav si to s redakciou." K poznámke, že ako politik má pochybnú morálku i kontakty s podnikateľmi,
P. Weiss povedal: "Áno, stala sa mi nepríjemná vec v rodine. Syn naletel vydieraniu podvodníka. Dali sme to na súd." Následne pokračoval tým, že už povedal: "Jožkovi Migašovi, aby sme si spolu sadli za stôl. Ide predsa o budúcnosť strany. Bol by som tým posledným, ktorý by chcel do niekoho kopať iba preto, že sa zle odhadla politická situácia". Potom konštatoval, že podľa neho čas na zmeny v SDĽ bol minulý rok a mohli sa ušetril problémy. Napokon vytiahol výskum verejnej mienky, ktorý si SDĽ nechala urobiť. Uviedol, že až 24 percent občanov Slovenska v ňom na priamu otázku, koho si želáte za predsedu SDĽ, odpovedalo, že by si vedeli predstaviť Petra Weissa. Tiež uviedol, že Pavol Koncoš dostal v tomto výskume 14 percent a Milan Ftáčnik 7,6 percent. "Aj o tom je politika," poznamenal Peter Weiss.
Po búrlivej diskusii sa na okresnej konferencii SDĽ v Prešove volilo. Za lídra a šéfa strany Prešovčania navrhujú Pavla Koncoša. Za kandidáta na funkciu župana si z dvoch kandidátov - poslanca Viliama Sopka a prednostu okresného úradu Milana Benča - vybrali sedemdesiatimi hlasmi Benča. Tiež volili delegátov na krajskú konferenciu SDĽ i VII. zjazd. Žiada sa povedať, že Dušan Migaš ako delegát na zjazd neprešiel, zostal iba vo funkcii náhradníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.