Maďarska, Rumunska a Slovenska.
Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku v Prešove Alexander Duleba, dnešný v poradí štvrtý seminár je záverečnou časťou dlhodobého programu na tému Karpatský euroregión. Na jeho začiatku bola myšlienka dať dohromady ľudí, ktorí žijú v Karpatskom euroregióne a zaoberajú sa politickým a hospodárskym výskumom. Ide o skupinu expertov, ktorí analyzujú problémy, navrhujú odporúčania a pripravujú programy pre politikov, predstaviteľov štátnej správy a samosprávy. Táto úloha bola podľa Dulebu splnená. Teraz treba vyhodnotiť prípadné negatívne dopady zo zavedenia Schengenskej hranice.
Nová regionálna samospráva na Slovensku sa bude musieť orientovať aj v zahraničnej politike, aby dokázala využiť cezhraničnú spoluprácu. Otvára sa šanca pre ľudí, ktorí žijú v regióne a majú záujem o medzinárodné vzťahy, aby neodchádzali do Bratislavy a uplatnili sa v regionálnej samospráve. Aj keď medzinárodný terorizmus nebol na programe dnešného seminára, táto téma zaznela v kontexte, pretože Schengen je práve o vnútornej a vonkajšej bezpečnosti a jednu od druhej nemožno oddeliť.
Na konferencii sa zúčastnil aj predseda Zahraničného výboru NR SR Peter Weiss, podľa ktorého je zavedenie Schengenskej hranice jednou z kľúčových podmienok, aby sme mohli byť prijatí za člena EÚ. Preto ho zaujímali názory expertov krajín, ktoré tvoria súčasť euroregiónu. "Je to dobrá príležitosť oboznámiť sa s nezávislými názormi expertov, nielen iba s politickými deklaráciami," povedal Weiss. Organizátormi podujatia sú Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku a Nadácia strategických štúdií.
Autor: Prešov (SITA)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.