Jana MITAĽOVÁ a Lenka HARAKSINOVÁ
Len málokto by pohŕdol ponukou vymeniť prvé dva týždne nudného vysedávania v škole, za 14 dní inej formy nasávania informácii. Takúto možnosť dostali len niektorí šťastlivci.
Fakulta verejnej správy UPJŠ v Košiciach zorganizovala v spolupráci s nemeckou univerzitou v Bayreuthe a nadáciou Volkswagen pre svojich študentov už druhý ročník Letnej školy na Zemplínskej Šírave. Podmienkou účasti bol index so záznamom - študent tretieho ročníka tejto fakulty. Letnej školy sa mohli zúčastniť aj študenti, ktorí minulý rok urobili mimoriadne kvalitné záverečné práce.
A tak 27. septembra zbalilo svoje "švestky" 77 študentov a 9 pedagógov a poď ho na Zemplín.
Záštitu nad Letnou školou držala pevne v rukách Dr. Dagmar Fillová: "Samotná príprava letnej školy trvá rok, už teraz začíname pripravovať tretí ročník. Koná sa na základe dohody rektorov Univerzity v Bayreuthe a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika."
Nesmieme však zabudnúť ani na tých, vďaka ktorým mohla mladá Slovač nadobudnúť aj iný pohľad na svet. Štyria galantní nemeckí pedagógovia sa s plným nasadením chopili možnosti prednášať im. Profesor Andreas Knorr nám prezradil, aká bola spolupráca medzi ním a študentmi: "Nemám voči študentom žiadne výhrady, no za veľkú bariéru považujem nedostatočné jazykové znalosti. To patrí aj k našim cieľom. Vyprovokovať študentov k tomu, aby sa nebáli komunikovať a stále sa zlepšovať v cudzej reči. Inak sú veľmi spoločenskí, otvorení, priateľskí a ja osobne som s nimi zažil veľa zábavy."
Originalita vyučovania spočívala v spôsobe, akým boli poznatky získavané. Zúčastnení boli rozdelení do štyroch skupín. V troch z nich sa "spíkovalo" a v jednej "šprechovalo". Nelámali si len jazyky na cudzej reči, potrápili sa aj s obsahom. Ten tvorila štatistika, ústavná problematika, verejné financie a európska integrácia. Tak ako jeden deň striedal druhý, študenti si pomaly zvykali na určený režim, ktorý ležanie hore pupkom určite nezaručoval. Potvrdili to aj slová jednej z účastníčok. Janka (20): "Doobeda sme mali dve prednášky a poobede sme si v súkromí spracovávali zadané témy, ktorým sme sa na dvoch podvečerných diskusiach venovali. Myslím, že študentom vyhovovala možnosť vyjadriť sa ku každej problematike."
S iným, no tiež zaujímavým poznatkom prišla jej spolužiačka Sláva (20): "Letná škola mi pomohla zdokonaliť sa v jazyku a navyše som bližšie spoznala svojich spolužiakov." Študenti neboli kŕmení len suchými faktami. Pri vzájomnom oboznamovaní sa s nadobudnutými vedomosťami sa dozvedeli aj to, že štatistika nemusí byť vôbec nudná. Všetkým neveriacim Tomášom spadli sánky potom, čo sa od študentov - štatistikov dozvedeli, čo je dôsledkom klesajúcej pôrodnosti v Košiciach. Na ich veľké prekvapenie to nie je nedostatok rodičiek, či zavreté gumárenské podniky, ale rapídny úbytok bocianov na východe. V závere nezabudli dodať, že ich prezentácia sa nezakladá na pravých faktoch, no výborne poslúžila na priblíženie na prvý pohľad fádneho odboru.
Víkend sa niesol v pokojnejšom duchu. Skriptá sa odložili a každý, kto mal záujem, mohol absolvovať výlet na Viniansky hrad, Morské oko, či Vinné jazero. Po dvoch dňoch voľna, školáci naskočili do už zabehnutého tempa a pokračovali vo vzdelávaní sa. Letná škola je v týchto dňoch už minulosťou. Študenti však musia začať pracovať na záverečných prácach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.