kontrola Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ), ktorá sa uskutocnila na sklonku minulého roku. S informáciou na verejnost vyrukoval koncom predminulého týždna predseda NKÚ Jozef Stahl. V súvislosti s úhradou zariadení urcených pre popradský zbor požiarnej ochrany, ktorá predchádzala ich dodaniu, co sa v prípade štátnej správy klasifikuje ako porušenie financnej disciplíny, sa nám podarilo získat nové informácie.
"Tri prípady sa stali na prelome rokov 1997 a 1998. V case zlej ekonomickej situácie obmedzila Národná banka Slovenska preplácanie faktúr za nákup tovarov a služieb pre okresné a krajské úrady. Tak sa stalo, že v niektorých prípadoch došlo až k trojmesacnému omeškaniu uhrádzania spomenutých faktúr a tým pádom k zhoršeniu komunikácie dodávatelských organizácií s orgánmi miestnej štátnej správy," konštatoval pre náš denník nácelník Zboru požiarnej ochrany v Poprade Ondrej Šproch. Ako uviedol dalej, to sa prirodzene nemohlo pácit podnikatelským subjektom, ktoré mnohé zo zariadení dovážali zo zahranicia. Za ne museli platit dovoznú prirážku, clo, odvádzat DPH a platby od odberatela meškali. Preto v spomenutom období zacali vyžadovat, aby platba predchádzala dodaniu zariadenia. V Poprade sa tak stalo v troch prípadoch. Prvým je úhrada testeru znacky Dräger na skúšanie tesnosti dýchacích prístrojov za 129 tisíc korún, druhým je pretlakový ventilátor používaný na odvetrávanie požiarovísk za 129 tisíc korún a tretím vysielacka znacky Motorola, ktorá stála 40 tisíc korún.
"Kedže dodávatelia trvali na tom, že dodaniu zariadenia musí predchádzat úhrada zo strany štátnej správy, pristali sme na túto podmienku. K zaplateniu napokon došlo aj preto, že odbor požiarnej ochrany tieto požiarno-technické zariadenia nevyhnutne potreboval na výkon služby. Pravda, spolahli sme sa na dobré slovo, ktoré naštastie nebolo porušené," uviedol nácelník popradských požiarnikov a dodal, že miestna štátna správa na túto dohodu mohla pristúpit len preto, že až do tohto okamihu sa na cestné slovo, že zaplatenie faktúr príde vcas, museli spoliehat dodávatelia. "Po skúsenostiach by som už takéto rozhodnutie nezopakoval. Aj keby sme niektoré zo zariadení bytostne potrebovali na výkon svojej služby. Teraz by som argumentoval tým, že niektoré zásahy jednoducho nemôžeme urobit, pretože máme nedostatocné materiálno-technické vybavenie. Ale v žiadnom prípade by som už neriskoval nepríjemnosti," povedal nám O. Šproch a dodal, že spomenuté tri zariadenia využívajú popradskí požiarnici aj dnes. V konecnom dôsledku teda pripustil, že došlo k porušeniu rozpoctovej disciplíny, ale na druhej strane zdôraznil, že to bolo v "záujme veci" a že nik zo zainteresovaných sa nezákonným spôsobom neobohatil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.