Weissa jednou zo základných podmienok na vstup kandidátskych krajín do Európskej únie. Zavedenie schengenského režimu na hranici s Ukrajinou podľa jeho vyjadrenia nevylučuje rozvoj spolupráce s naším východným susedom.
"Slovensko by sa dopustilo strategického omylu, keby nám bolo ľahostajné, čo sa na východ od našich hraníc robí. Slovenská republika by nemala oslabovať, ale skôr pomáhať pri štandardizovaní pomerov na Ukrajine," zdôraznil včera na tlačovej besede v Košiciach Weiss.
Podľa Weissa východné hranice Slovenska, na ktorých sa po udalostiach v Afganistane dá očakávať ďalšia vlna migrantov, nestačí personálne posilniť. Kľúčovým momentom je kvalitné technické vybavenie hraničnej polície, ktorá operuje v mimoriadne ťažkých geografických podmienkach. Budovanie schengenského systému ochrany má byť financované aj zo zdrojov Európskej únie. "Keď organizované bandy prevádzačov berú za jedného ilegálneho migranta tri až päťtisíc dolárov, majú dostatok financií na kvalitné technické vybavenie," konštatoval Weiss.
Na otázku, prečo vláda nie je schopná vybudovať na relatívne krátkej hranici s Ukrajinou efektívny systém ochrany, keď v uplynulom režime boli hranice so západom nepriedušne uzavreté, Weiss odpovedal: "Na rozdiel od situácie spred roka 1989 nemôžeme stavať ploty z ostnatých drôtov a zastreliť každého, kto cez hranicu prejde. Hranice musia mať štandard krajín Európskej únie."
Ochrana východnej hranice Slovenska bude len jedným z bodov dvojdňového rokovania Spoločného parlamentného výboru Európskej únie a Slovenskej republiky, ktoré sa dnes začalo v Košiciach. Veľkú pozornosť budú členovia výboru venovať aj postaveniu Rómov na Slovensku a regionálnemu rozvoju. "Práve na východnom Slovensku sú tieto problémy najvypuklejšie. Preto sme sa rozhodli doviezť našich kolegov z Európskej únie do Košíc," povedal Weiss.
Členovia Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR navštívia dnes oddelenie hraničnej polície vo Vyšnom Nemeckom a v Petrovciach, rómsku komunitu v Sačurove a v ďalších obciach a stretnú sa s predstaviteľmi rómskych mimovládnych organizácií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.