prepravu chúlostivé. Sú to napríklad jahody, maliny, ríbezle, marhule, broskyne, slivky, ringloty. Aby sme pri tomto ovocí predĺžili skladovateľnosť aspoň o deň dva, odporúča sa ho oberať ráno, keď ešte nie je slnkom zohriate alebo večer, keď sa ochladilo.
Tvrdé ovocie, ku ktorému radíme orechy, ale hlavne jablká a hrušky, prechádza v poslednom, predzberovom štádiu niekoľkými fázami zrelosti. Určiť pri jadrovom ovocí zberovú zrelosť vyžaduje od záhradkára dostatok praktických skúseností a treba počítať s tým, že nie pri všetkých odrodách ovocia je rovnaká. Napríklad pri letných odrodách jabloní a hrušiek spadá fyziologická a konzumná zrelosť takmer do rovnakého obdobia ako zrelosť zberová, ktorá sa určí na základe toho, ako sa plod oddeľuje od plodonosnej vetvičky, ak ho pootočíme o 90 stupňov. Keby sme plody v tomto čase neobrali a ostali by na strome, zmúčnateli by, stali sa sypkými, menej chutnými a náchylnými na hnitie od jadierok. O zberovej zrelosti rozhoduje nielen odroda, poloha výsadby, ale i poveternostné podmienky v danom roku a mnohé ďalšie okolnosti.
Keď je letné ovocie v prijateľnej zrelosti, môžeme ho hneď oberať a konzumovať. Zimné sorty jabĺk a hrušiek oberáme spravidla v októbri a musíme ich dať do vyhovujúceho prostredia. Až počas skladovania nadobudnú konzumnú zrelosť, pri ktorej ovocie dosiahne optimálne odrodové a chuťové znaky. Pri niektorých odrodách nastupuje už o mesiac, ale sú aj také, ktoré konzumnú zrelosť získavajú v januári, vo februári a udržiavajú si ju až do začiatku leta.
(mm)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.