rozšíriť závod na spracovanie dreva v Stakčíne. Nová sušička dreva, vybudovanie ktorej stálo takmer 14 miliónov korún, prinesie lesopoľnohospodárskemu majetku vyššiu ekonomickú efektívnosť a lepšie využitie drevnej hmoty. "Piliarska výroba v Stakčíne už existovala, do sušičky dreva sme sa rozhodli investovať v rámci diverzifikácie nášho výrobného programu. V budúcnosti uvažujeme s prijatím ďalších dvadsiatich zamestnancov", informoval nás Ing. Alexej Németh, riaditeľ LPM, š. p. Ulič. Na otvorení skúšobnej prevádzky sušiarne v drevovýrobe v Stakčíne, sa zúčastnil minister pôdohospodárstva SR Pavel Koncoš, ktorý ocenil snahy vedenia LPM v Uliči a potvrdil, že aj napriek snahám lobistických skupín, sa v najbližšej budúcnosti štátne lesy privatizovať nebudú.
Štátny podnik LPM Ulič, vznikol v roku 1986 zlúčením dvoch závodov lesného a poľnohospodárskeho závodu Ulič a v súčasnosti obhospodaruje 21 500 hektárov lesného pôdneho fondu a 4 800 hektárov poľnohospodárskej pôdy, väčšinou trvalých trávnatých porastov.
LPM, ktorý v Uliči a Stakčíne zamestnáva viac ako 350 ľudí, ročne vyťaží 43 tisíc m3 dreva, z toho v Stakčíne sa ročne spracuje viac ako 6 tisíc m3 bukového dreva. Produkcia sa orientuje na polotovary rezivo a nábytkové výrezy. "Osemdesiat percent dreva exportujeme, prevažne do Českej republiky. Naším najväčším odberateľom je nábytkový podnik Ton, a. s. Bystřice pod Hoštýnem, kde vyvážame rezivo aj nábytkové hranoly", uviedol pre náš denník vedúci odbytu LPM Ján Hudák. Kapacita plne automatizovanej sušiarne je 168 m3 dreva, proces sušenia potrvá, v závislosti od požiadaviek odberateľov, od dvoch týždňov až do jedného mesiaca. "Podľa našich prepočtov by sa investované peniaze mohli vrátiť v priebehu štyroch rokov", doplnil J. Hudák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.