zabezpečuje zber a zneškodnenie komunálneho odpadu, sa z talianskej Verony cez víkend vrátil námestník primátora Jozef Filas.
"Rokovanie vo Verone bolo dlhé, pracovné a skončilo s dobrými výsledkami. Okrem vnútrofiremných záležitostí sa prebrala celková filozofia investícií do rekonštrukcie košickej spaľovne, to znamená postupnosť krokov a ich finančné zabezpečenie. Pôjde o investúciu rádovo v stovkách miliónov korún, presné číslo v súčasnosti nie je možné povedať," informoval nás včera Jozef Filas. "V priebehu budúceho roka sa bude do spaľovne investovať v rozpätí 100 až 150 miliónov korún, ktoré pôjdu na rekonštrukcie jedného z kotlov s tým, že to už bude zároveň začiatok veľkej, resp. komplexnej rekonštrukcie. Ako mesto sme viazaní emisnými limitmi, ktoré sú platné v súčasnosti. Tie by sme mali do jedného mesiaca spĺňať, keďže dovtedy sa ukončí menšia rekonštrukcia kotla číslo 2, ktorá sa robí v rámci bežnej údržby. Do doby, keď začnú platiť prísnejšie limity zo zákona, to znamená do januára 2006, by mala byť ukončená komplexná rekonštrukcia, aby mesto spĺňalo všetky požiadavky."
Ako námestník Filas, ktorý je členom predstavenstva Kosit, a. s., ďalej uviedol, talianski investori sú na rekonštrukciu pripravení, vedia zohnať peniaze za slušných podmienok a v súčasnosti pracujú na dopracovaní investičného zámeru z technologickej i finančnej stránky. Valné zhromaždenie Kosit, a. s. minulý týždeň rozhodlo aj o tom, že dozorná rada bude mať päť členov, pričom mesto, HOOCH a talianski partneri budú mať v nej po jednom zástupcovi a zamestnanci v Košiciach si zvolia ďalších dvoch-jedného zo spaľovne a jedného za bývalé TSMK.
"Partnerom mesta Košice v spoločnosti Kosit je spoločnosť Four Italy, ktorú založili štyri talianske mestá Verona, Ferrara, Modena, Benátky a ich mestské spoločnosti podnikajúce v odpade plus súkromná spoločnosť HOOCH," vysvetlil ďalej Filas.
Členovia predstavenstva zastupujúci mesto Košice, Jozef Filas a poslanec DS Jozef Halász, si v sprievode talianskych partnerov prezreli prevádzky spaľovne, kompostovne i čističky odpadových vôd v meste Mestre, ktoré je vlastne pevninským sesterským mestom Benátok. "Bolo veľmi prospešné vidieť tieto prevádzky in natura. Musím povedať, že to majú zorganizované na slušnej úrovni. Videl som obrovské boxy na kompostovanie, rozlohou ako futbalový štadión, do ktorých vojde šesť tatroviek a naplní ich pokosenou trávou, ihličím, konármi stromov. Behom týždňa z toho vyjde niečo, čo sa podobá našej rašeline. Tú potom vyvážajú a predávajú v zahraničí."
Námestník Filas tvrdí, že návšteva talianskej Verony ho len utvrdila v tom, že si Košice vybrali správnych partnerov. "Ide o mestské firmy, ktoré vedia, o čom je samospráva, aké má možností, čo sa od nich očakáva. To je tá najväčšia devíza. Manažmenty spoločností majú premyslené systémy financovania tak, aby vedeli zabezpečiť návratnosť, do ničoho sa nepúšťajú bezhlavo. Či by nemohli takto dobre fungovať aj košické mestské podniky? Možno áno, no musím povedať, že bankové zdroje sú u nich podstatne lacnejšie," dodal Filas.
Jedným z najväčších zážitkov námestníka Filasa bola prehliadka Benátok na člne po kanáloch, ktorý slúži ako služobné auto talianskych partnerov. "Bol to zážitok vidieť tie krásne pamätihodnosti, ale aj taxíky ako člny, záchranku ako čln, policajtov v člne, či zberačov komunálneho odpadu v člnoch. Skrátka v Benátkach sa žije na vode. Keby sa v Košiciach raz podarilo zrealizovať v súčasnosti nereálny projekt navrátenia vody do Mlynského náhonu, naši talianski partneri by boli pripravení," smial sa Filas, ktorému na pracovnej návšteve Talianska nezachutili pravé špagety a tvrdí, že v Košiciach ich robíme lepšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.