výchova do našich škôl pravdepodobne nevráti. Pritom u susedov v Českej republike dostane v týchto dňoch každá škola novú inštruktážnu kazetu, ktorá má deti naučiť, čo robiť v prípade nebezpečenstva.
Na Slovensku však ministerstvo školstva nemôže prikázať jednotlivým školám, ako majú pri výučbe ochrany a obrany v krízových situáciách postupovať. Podľa tvrdení predstaviteľov z ministerstva školstva je totiž náuka civilnej ochrany už zakotvená v učebných osnovách v predmetoch chémia, prírodopis, či telesná výchova. Riadenie a kontrola ochrany je v súvislosti s teroristickými hrozbami v kompetencii okresných a krajských úradov. Tie však na jednotlivé školy žiadne inštruktáže nezaslali.
Viac ako predtým sa však hovorí o pravdepodobnom návrate brannej výchovy do škôl. A to aj napriek tomu, že sa podľa vedúceho oddelenia metodiky odboru školstva Krajského úradu v Košiciach Jozefa Vooka na žiadnej z porád podobná myšlienka podrobnejšie nerozoberala. "Nepadla o tom ani zmienka, predpokladám však, že by sa čosi mohlo objaviť v nových pedagogicko-organizačných pokynoch ministerstva školstva, ktoré budú vydané v máji," povedal nám J. Vook. Ako ďalej dodal, namiesto niekdajšej brannej výchovy existuje dnes cvičenie Ochrana človeka a prírody. "To prebieha dvakrát ročne vždy na jeseň a počas jari. Samozrejme, že študenti nemajú možnosť sa počas cvičenia naučiť, ako sa vhodne zachovať v krízových situáciách."
Mnohí si pamätajú časy, keď v rámci brannej výchovy strieľali z pušky, či učili sa naťahovať na tvár plynovú masku. Zdalo sa, že tieto časy sú nenávratne preč, no v súvislosti s útokmi na USA sa nedávno robila previerka ochranných masiek na školách.
"Masky sú, teda aspoň ich počet zodpovedá počtu žiakov. Isté vákuum je však v podobe znalosti ich používať, Podľa môjho názoru by dnešní študenti nevedeli, ako si ju na tvár natiahnuť. Myslím si, že by sa výučba týchto vecí mala do škôl určite vrátiť, bude s tým však veľký problém. Po zrušení spomínaného predmetu nastala veľká pauza," dozvedáme sa od vedúceho oddelenia metodiky KÚ.
Zároveň podotkol, že by určite nemohlo ísť o povinný predmet. "Študenti sú beztak veľmi zaťažení, to by z časového hľadiska ťažko znášali. Avšak ak by sa branná výchova stala nepovinným predmetom obávam sa, že by nepriniesla žiadaný efekt. Skôr sa vyberú niektoré predmety, ako etická výchova, či občianska náuka, kde by sa dali takéto osnovy zapracovať," uzavrel J. Vook.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.