kryštalickej látky v balíčku, ktorá mala adresáta v okrese Trnava, sa nepotvrdili. Ďalší adresát v okrese Nitra dostal podozrivú obálu s bielym práškom odoslanú z Juhoafrickej republiky, dve podozrivé zásielky zadržali včera na pošte v okrese Piešťany a výsledky bieleho prášku z nich budú známe zajtra.
Pracovníci Slovenskej pošty v Piešťanoch na Kukučínovej ulici objavili včera medzi zásielkami určenými na doručenie obálky bez adresáta i odosielateľa. Na prvý pohľad bolo jasné, že vnútri nie je papier, ale prášok nezisteného zloženia.
Listové zásielky odviezli o 18.00 hodine z pošty na expertízu do Banskej Bystrice. Príslušníci útvaru Civilnej ochrany v protichemickom oblečení a s ochrannými maskami na tvárach vložili obálky do špeciálneho prepravného kontajnera a vyniesli na ulicu. Tu, za asistencie mestskej i štátnej polície, vrátane kukláčov dezinfekčným prostriedkom očistili seba, aj prepravovanú nádobu s obálkami. Poštová a Kukučínova ulica boli v tom čase uzatvorené. Pracovníci pošty boli po celý čas mimo budovy a vedeli len to, že v niektorej poštovej schránke boli vybraté dve obálky bez adresáta a odosielateľa, v ktorých bol záhadný prášok.
"Svet zatiaľ nemá skúsenosti s bojom proti biologickým zbraniam a preto ich použitie v USA vyvolalo oprávnené obavy obyvateľov celej Zeme," povedal minister vnútra Ivan Šimko. Hoci neexistujú žiadne poznatky o hrozbe pre Slovensko, preventívne opatrenia neobišli ani našu krajinu. "Nesmieme podľahnúť panike, ale musíme byť ostražití," upozorňuje Šimko. Špeciálny režim neplatí ani pre zásielky pre členov vlády. Úrad pre ochranu ústavných činiteľov zatiaľ len dostal príkaz spolupracovať s Úradom pre civilnú ochranu, ak sa v pošte niečo podozrivé objaví.
I. Šimko opätovne vyzval občanov, aby sa v prípade, že sa dostanú do styku s podozrivou zásielkou, obrátili na telefónne číslo 158. V tomto prípade je však nutné urobiť to neanonymne. Nielen preto, aby sa vylúčili žarty, ale najmä kvôli opatreniam vo vzťahu k oznamovateľovi - treba zabezpečiť vyšetrenie, preventívnu liečbu. V prípade antraxu môžu rozhodovať hodiny.
Policajti budú reagovať najmä na podnety, pri ktorých sa oznamovateľ predstaví a dá na seba kontakt. Ministerstvo vnútra zriadilo aj infolinku civilnej ochrany - 02/43 41 35 55. Priame informácie poskytuje v pracovnom čase - od 8.00 do 15.30 h a ďalšie otázky sa nepretržite nahrávajú na záznamník, ktorý počúva operačný dôstojník. V prípade naliehavej záležitosti zabezpečí operačný dôstojník aj mimo pracovného času kontakt na odborníkov civilnej ochrany.
Slovensko má dostatok potrebných antibiotík na zvládnutie prípadného výskytu choroby, ktorú spôsobuje biologická zbraň antrax. Na včerajšej tlačovej besede o tom informoval minister zdravotníctva Roman Kováč s tým, že nejde o žiadne nedostupné špeciálne antibiotiká. Posledný prípad sneti slezinnej - antraxu sa v Českej republike vyskytol pred 16 rokmi, u nás o niečo skôr. Ako povedal R. Kováč, posledným slovenským prípadom tejto choroby bol bača, ktorý sa nakazil od chorej ovce. Bača mal však kožnú formu ochorenia.
Minister zdôraznil, že najdôležitejšia je skorá liečba. Proti antraxu neexistuje očkovanie a inkubačná doba tejto choroby je od niekoľkých hodín až po 6 dní, priemerne však dva - tri dni. Infekciu prenášajú zvieratá, ich výkaly a kontaminovaný prach. Vylúčil však šírenie antraxu kontamináciou vody. Najnebezpečnejšia forma antraxu je vdýchnutie mikróba alebo spóry. Spóry sú o to nebezpečnejšie, že v prírode prežívajú aj 30 rokov.
Ministerstvo zdravotníctva je v kontakte s prednostami infekčných oddelení nemocníc, ktorí do konca tohto týždňa musia deklarovať svoju pripravenosť na prípadnú epidémiu. Ministerstvo už urobilo aj kontrolu antibiotík, ktorými sa dajú niektoré choroby vrátane antraxu liečiť.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.