Americké a britské ozbrojené sily zasiahli počas prvého týždňa leteckých a raketových útokov na Afganistan spolu 60 cieľov.
Uviedol to včera nemenovaný predstaviteľ britského ministerstva obrany pre tlačovú agentúru Reuters. Podľa jeho slov boli všetky z nich vojenskými a zahŕňali ciele od infraštruktúry afganského vládnuceho hnutia Taliban po teroristické tábory.
Británia sa pripojila k Spojeným štátom pri ich kampani s cieľom vystopovať saudskoarabského miliardára Usámu bin Ládina, hlavného podozrivého z organizácie atentátov v New Yorku a Washingtone z 11. septembra.
Podľa slov predstaviteľa ministerstva sa na operácii zúčastnilo približne 800 britských vojakov na troch ponorkách a prieskumných a tankovacích lietadlách kráľovského vojenského letectva.
Ako dodal, vojaci britského kontingentu pri prevažne amerických jednotkách v prvom týždni útokov vzlietli 41-krát, pričom po prvý raz potvrdil, že rakety s plochou dráhou letu Tomahawk odpálili počas dvoch nocí z ponoriek.
Americké lietadlá v nedeľu a včera uskutočnili ťažké útoky proti vojenských cieľom Talibanu v čase, keď sa štvrtá lietadlová loď americkej armády blíži k operačnej vzdialenosti od Afganistanu.
Podľa zdrojov z amerického ministerstva obrany, ktoré si neželali byť menované, boli posledné nálety "robustné". Asi 50 útočných lietadiel a desať ťažkých bombardérov B-1 a B-52 pri nich útočilo proti 13 cieľom vrátane miest sústredenia talibanských jednotiek. Lietadlová loď Theodore Roosevelt podľa predstaviteľov momentálne smeruje cez Červené more k severnému Indickému oceánu po tom, ako v sobotu prešla cez Suezský prieplav. Ďalšie lode Carl Vinson, Independence a Kitty Hawk sú už v Perzskom zálive. Nie je zatiaľ jasné, či Theodore Roosevelt nahradí Independence, ktorá sa už podľa skorších plánov v súčasnosti mala vracať do USA, alebo obe lode ostanú v zálive.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.